• DOLAR
  5,3887
  % 1,13
 • EURO
  6,1211
  % 1,20
 • ALTIN
  214,1725
  % -0,09
 • BIST
  92.466,98
  % -1,60
Zürafaların Boynu Neden Uzundur?

Zürafaların Boynu Neden Uzundur?

Zürafaların Boynu Neden Uzundur?

Zürafaların Boynu Neden Uzundur?, Zürafaların boynu uzun olmasıyla ilgili bir çok görüş vardır. Bilim adamları bu konuda çok ayrılık yaşamaktadır.

[wp_ad_camp_1]

İlk görüş beslenme sistemi yüzünden zürafalarının boynunun uzun olduğunu düşünürler. Zürafalar otçul hayvanlar oldukları için yüksek ağaçların dallarına erişmek için devamlı suretle boyunlarını kullanıyorlardı bu yüzden boyunları nesiller boyunca uzamıştır.

Zürafalar şuanda dünyanın en uzun kara hayvanları olarak geçmektedir.  Erkekleri boyları dişilere göre daha uzundur. 6m ye kadar uzayabilirler.

Lamarck diye bir zooloji uzmanı zürafaların beslenme şekillerini incelerken tespitleri şu yöndeydi,

Zürafalar  kurak bölgelerde yaşadığı için ağaçların en üsttündeki yapraklara, dallara ulaşmaya çalışıyordu bu hareketini nesiller boyunca tekrar edilince boyunları uzamaya başladı ve ön ayakları arkadan daha uzun oldu

[wp_ad_camp_1]

zurafalarin-uzun-olma-sebepleri
zurafalarin-uzun-olma-sebepleri

Evrim Teorisinin Açıklaması

Darwin daha önceden ortaya atılmış zürafalar hakkındaki görüşlere itibar etmeyerek “doğal seçilime “ inanıyordu. Boyunları uzun zürafalar doğada  hayatta kalması olasılığı yükseliyordu. Yırtıcılardan bir korunma şekliydi ve zamanla yırtıcılardan kurtulan uzun boyunlu zürafalar çiftleşerek uzun boyunlu genlerini aktarmışlardır ”

Zürafaların beslenme konusunda son açıklamalar “ Zürafaların boynunu bükekere toprak zeminine yakın çalılarda otlandığı ve daha eğilerek daha iyi beslendiği” açıklanmıştır

Çiftleşme Teorisi

Bir diğer açıklama ise çiftleşmek isteyen Zürafaların dişileri için kavga ettikleriydi. Bu kavgaların çok sert geçiyor ve darbeler kalıcı hasarlar verebiliyordu.

Zürafa kavgaları boyunlarını birbirine dolayarak  kafalarını çarpıştırırlar. Kavga sonuçları incelendiğinden uzun boyunlu zürafaların kazandığı ortaya çıkmıştır. Soyunu devam ettiren uzun boyunlu zürafalar nesiller boyunca bu genlerini aktararak boyunları uzun zürafalar oluşturmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52