• DOLAR
  5,3032
  % -0,70
 • EURO
  6,0440
  % -0,75
 • ALTIN
  213,0073
  % 0,86
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
Türkiye Rusya Savaşı Çıkacak Mı?

Türkiye Rusya Savaşı Çıkacak Mı?

Türkiye Rusya Savaşı Çıkacak Mı?

Türkiye Rusya Savaşı Çıkacak Mı?, Rusya’nın Türk hava sahasını ihlal etmesinden dolayı SU-24 savaş uçagı tipi Türk arslanları tarafından düşürülmüştür. Uçagın düşme noktası Kızıldağ saati ise 09.30 olarak kayıt edildi. Vurulan uçaktan 1 sag 1 ölü olduğu haberi geldi. Türk cephesinden yapılan açıklamada tam olarak 10 kez ikaz edildiği halde  geri çekilmediği bunun üzerine F16 larımız vurarak düşürmüştür.

Türk Arslanları
Türk Arslanları

Rus uçağının düştüğü nokta:

Rus uçağının düştügü nokta
Rus uçağının düştügü nokta

TSK’nın açıklaması:

Hatay bölgesinde Rus uçağının 10 kere ikaz edildiği halde  sınırlarımızı taciz etmeye devam ettiği angajman kuralları çerçevesinde devriye görevindeki iki F-16 uçagı tarafından ile düşürülmüştür. Tsk ayriyeten radar analizlerini yollayabileceğini söyledi.

Rusya Tarafından Açıklama

Rus savaş uçağının tamamen  suriye sınırları içerisinde olduğunu kanıtlayabileceğini söylemiştir.

Natodan gelen açıklama

Bu taciz olayının amacı Türkiye’nin angajman kurallarını fiilen esnetmeye  yönelik bir davranış olabileceğini açıkladı. Yani Rusya Türkiye’yi deniyor mu? Tabi bu testte Türkiye bir dik duruş sergileyerek burası Türkiye sınırıdır mesajını vermiştir.

Putin’nin açıklaması

putin sinirli
putin sinirli

Putin’nin de  açıklamaları Rus savaş uçağının kesinlikle sınırları tehtit etmediği yönündeydi ve en çarpıcı açıklaması “ Sırtımızdan Bıçaklandık”. Puti’nin bir diğer çarpıcı açıklaması uçağın vurulmasının “terör karşıtı savaşın ötesine geçtiğini” dile getirmiştir.

Puti’nin tüm konuşmaları analiz edildiğinde bu olayın Türk- Rus ilişkilerinin kesinlikle etkilenecegini  anlıyoruz.

Son açıklamalarla 1 ocaktan itibaren pasaport uygulaması gelebileceği söylenildi.

Türk iş adamlarına sınırlarda çok zorluk çıkarılmaya başlandı aslında bu durum gösteriyor ki Türk- Rus ilişkisi bozulma sürecine girdi.

Bir diğer önemli konu ise LAZROV Tükiye gezisini iptal etti

Rus Dış İşleri Bakanı Lazrov f16 lar düşürülmeden önceki planlarında Türkiye ziyareti vardı bu olaylar ceryan ettikten sonra ziyareti iptal etti. Tüm Rus halkına seslenerek Türkiye’yi ziyaret etmemelerini söyledi.

 

RUSYA SAVAŞ AÇACAK MI?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile özel olarak görüştü. Lavrov çarpıcı açıklamalarda bulundu  konuşmayı özetleyecek olursak Türkiye’ye savaş açmayacaklarını ama kesin olarak Türk-Rus ilişkilerinin sekteye uğrayacağını belirtti. Bu olayın planlanmış bir provakosyon olabileceği üzerinde duruyoruz ve şu an öyle olduğunu düşünüyoruz tarzında konuştu

RUSYA MİSİLLEME YAPILACAK MI?

Rus halkına Türkiye’ye neden gitmemesi telkin edilmiştir?

Lavrov amacımız intikam değil sadece gerçekçi nedenlerden dolayı gitmemelerini istiyoruz  dedi yani terör olaylarını kastederek Türkiye’nin güvenli olmadığını vurguladı.

TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

“Hiç kimse bizden sınır güvenliğimizin sürekli ihlal edilmesine, hak ve hukukumuzun çiğnenmesine sessiz ve tepkisiz kalmasını beklememelidir. Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır” diye konuştu.

RUS PİLOT İNKAM ALMAK İSTİYOR

Konstantin Murakhtin uçağın düşürülmesiyle ilgili sorulan “uçağın hızı nedeniyle Türk sınırına geçtiğinizi farketmemiz olabilir misiniz? Sorunan cevabı;

“Hayır imkansız bir saniyeliğine bilde değil karşılığını verdi.”

Konstantin Murakhtin, uçuşa elverişli görülmesi durumundan öldürülen pilot arkadaşının intikamını almak istediğini söyledi

Tüm Bu Olaylar Nasıl Sonuçlar Doğurabilir?

Gözü dönmüş Esad ve Sinirli Rusya misilleme olarak en ufak bir hatası bizim uçaklarımızı vurmak isteyecek ve bu çatışmaya dönüşmesi an meselesi olabilir.

Türk-Rus Savaşı İhtimali

Tüm bu olaylara rağmen Türk- Rus savaşı çok olası gözükmüyor. İki ülkenin sosyal,ekonomik ve siyasi olarak çoklu ilişkisi bulununuyor. Zamanla bu durum yatışma sürecine girecektir. Rusya’nın Suriyeden çekilmesini beklemiyoruz ama Türkmen bölgelerinden geçerken biraz daha dikkatli olacağını umuyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-07 12:29:06
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10