• DOLAR
  5,3444
  % 0,07
 • EURO
  6,0784
  % -0,19
 • ALTIN
  212,9817
  % 0,09
 • BIST
  92.827,29
  % -1,22
Televizyon İzlemenin Zararları

Televizyon İzlemenin Zararları

Televizyon İzlemenin Zararları

 

Televizyon İzlemenin Zararları, Günümüzün bir çoğunu oturarak geçiyoruz tabi bu oturma seanslarına eşlik eden en önemli arkadaşta televizyondur. Birbirlerini çok iyi tamamlayan bu iki arkadaş  birbirlerinin sürelerini uzatıp insanlığı tembelliğe itmektedir. İnsanlar televizyon izlerken beyin faaliyetlerini yarıya indirirler  ve bu alışkanlık haline geldiğinde zekada gerilemeler başlıyor. Aptallaşma dediğimiz bir süreç televizyon sayesinde hayatımıza girdi.

Bu televizyon denilen alet bizi sevdiklerimizden de ayırıyor. Akşam bir dizi başlıyor ve başına oturuyoruz. Türk dizilerinin maşallahı var tam 3.5 saat sürüyor. Tabi bu süreçler çaylar , kekler yağıyor peki sevdiklerimize günlük vermemiz gereken seviye ne olacak? Aslında insanları birbirinden ayırıyor, uzaklaştırıyor. Bunun yanında televizyon izlerken yediğimiz kek, pastalar , aşırı kalorili şeyler kilomuzu arttırmakta ve psikolojimizi bozmaktadır.

Tamam bu zorlukları umursamadık peki hareketsizlik yüzünden tıkanan damarlarımız ne olacak , sağlığımızın bozulmasına ne diyorsunuz. Sayılabilecek binlerce zarar varken biz hadi bazılarını sizin için sayalım.

televizyon-izlemek-aptallastirir
televizyon-izlemek-aptallastirir

Televizyon İzlemenin Zararları

-Televizyonun karşısında oturarak zaman geçirerek ,televizyonun yaydığı zararları ışınlara maruz kalıyoruz, hormonel dengesizlik oluyor, kanser hücrelerini arttırıyor ve vücut direncini azaltıyor.

-12 yaş üstü çocuklarda  saldırma içgüdüsünü arttırarak psikolojik tranvalara neden oluyor genç yaşta ergenliğe girmelerinin sebep oluyor

-Etrafımızda görmüşüzdür televizyon açık olmadan uyuyamayan bir çok kişi vardır. Bu aslında bir uyku problemidir. Sonuç olarak uyku bozukluklarına neden oluyor.

-Yukarda bahsettiğimi aptallaşma sürecini başlatır. Televizyon izlerken görme duyusu çok fazla çalışdıgından ötürü düşünme durumu zayıflar ve düşünmeyen beyinler gerilemeye başlar.

-Devamlı bir noktaya odaklanmak gözümüz yorar ve uzun süreçte göz bozulmalarına neden olur.

-Televizyondaki kahramanlar devamlı hareketli olduğundan çocuklarda yaptıkları işe odaklanma azalırken dikkat dağınıklığını arttırmaktadır.

– Televizyondaki uçuk kahramanlar gerçeklikten çok uzak olduğu için Gerçek dünyamızdan sanal alemlere akmamıza neden olur.

-Televizyondaki yaşamlar bizleri ait olduğumuzu kültüre yabancılaştırıp kültürel yozlaşmaya arttırmaktadır.

– Sevdiklerimizle olan bağları zayıflatarak arkadaşlık ilişkilerini azaldır.

-Muhhabeti ve sohbeti azaltarak asosyal olmamızı neden olur.

-Hobi edinmemizin önündeki en önemli nedendir çünkü boş zamanımızın tamamını çalar

Gün geçtikçe televizyon teknolojisi artıyor yeni nesil televizyonlarla bu bağımlılık artıyor. Nedensizce saatlerce harcadığımız zamanı verimli işlere ayırsaydık belki bir çoğumuz çok farklı yerlerde olacaktık. Şuan bu yazıya zaman azıyı yarıda bırakıp dizinin başına geçen bile bir çok okurumuz vardır=)

Televizyon izleme saatimizi azaltmak için yapılması gereken en önemli etkinlik bir hobi edinmektir. Ben örneğin internet üzerinden makaleleri okumayı çok severim, websitelerimle vakit geçirmeyi, makale yazmayı sever, sohbet etmekten hoşlanırım.

Bir gün televizyondaki her şeyin yalan olduğunu anlayıp boşa geçirdiğinizi bir hayata dert yanmamak için lütfen şuan hoşlandığınız bir şeyler yapmaya başlayın hayat kısa….

Televizyon İzlemenin Zararları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10