• DOLAR
  5,3032
  % -0,70
 • EURO
  6,0440
  % -0,75
 • ALTIN
  213,0073
  % 0,86
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

SEO UYUMLU MAKALE YAZMA KURALLARI? SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR? SEO UYUMLU MAKALE İÇİN  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

[wp_ad_camp_1]

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır, Websitelerinin seo uyumlu makale yazmak istemelerinin nedeni googlede üst sıralara çıkma isteğidir. Seo uyumlu yazılmış bir makale google botu tarafından tam anlamıyla anlaşılır ve içerik kalitesine göre üst sıralara yerleşir. Uzun makaleler çok faydalı olabilir ama okunabilitesi düşük olduğu için ve seo ya uygun olmadığı için hakettiği yerlere gelemez.

[wp_ad_camp_1]

Seo Uyumlu Makelelerde Anlamda Önemlidir

Bir makalenin SEO uyumlu olması için belirli kurallar vardır. Anahtar kelime yoğunluğu, makine başlığına uygun link, odak kelime, description, etiketler gibi değişkenler vardır. Bunların hepsi muazzam bir şekilde düzgün yapılsada içeriğinizde anlam yoksa google botlarını bunu anlayacaktır ve  yazınız gene yerinde sayacaktır.

seo-uyumlu-makalelerde-icerikte-anlamli-olmali
seo-uyumlu-makalelerde-icerikte-anlamli-olmali

Varsayalım ki siz bol anahtar  kelimeler kullanarak ve bozuk cümlelerle yazdığınız bir makale var. Bu makale tam SEO uyumlu olsun ve ilk yayınlandığında googlede 1. Sayfada olsun. Google mühendislerinin hiçbir aptal değildir. Goog kendi tarafından sitenize yönlendirilen okurları takip eder. O yazıyı okumuş mu yoksa okumamış mı hemen çıkmış mı yorum atmış mı diğer sayfalara göz atmış mı ? ve tahmin edemediğimiz bir çok şeye dikkat ediyor. Google’ nin zaten arama sonuçlarında çok iyi sonuçlar vermesinin nedeni budur. Bir siteyi değerlendirirken 200 ün üzerinde kriteri vardır.

[wp_ad_camp_1]

İçerikleriniz Özgün ve Benzersiz Olmalıdır

İçerik yazarken bir çok siteden yararlanabilirsiniz bu çok normaldir. Burda dikkat edilmesi gereken nokta sadece fikir edinme konusunda diğer sitelerden yararlanın yoksa ordaki cümleleri alıp kendi makalende kullanırsan google amca sana dur der ve ya makalen spam yer ya da googlenin diplerine doğru yolculuğun başlar. Makale satan bir çok site mevcut kendi siteniz için makale satın alabilirsiniz. Bizim önerimiz kendi makalenizi kendiniz yazmanızdır. Ömür boyu makale alarak sitenizi yönetemezsiniz bir yerden başlamalısınız.

seo-uyumlu-makalede-ozgun-icerik-olmalidir
seo-uyumlu-makalede-ozgun-icerik-olmalidir

Website Optimizasyonu

Buraya kadar makalelerimiz için SEO kısmını öğrendiğiniz farz ediyorum. Bundan sonraki süreçte sitelerimizde ayarlamamız gereken kısımlar vardır. Bu site içi seo ayarlamaları meta tag, tittle, description, url linkinizi ayarlamaktır.

Meta tag: Sitemizin başlık bölümüne eklediğimiz bilgi etiketleridir. Google botları geldiğinde sitenizi daha iyi tanıması için gereklidir.

Tittle: Sitenizin başlığıdır. Bu başlık içerikleriniz ile uyumlu olmalıdır.

Description: sitenizin açıklamasıdır. Ne tarz paylaşımlar yapıyorsunuz bunları google botlarına anlatmanız gerekiyor.

URL yapısı : Arkadaşlar site adresinizin keyword olmasına dikkat edin yani anahtar kelimelerin geçmesine dikkat edin.

seo-uyumlu-makalede-site-ici-optimizasyon-olmalidir
seo-uyumlu-makalede-site-ici-optimizasyon-olmalidir

Sitemizin içinde SEO çalışması yapmak bize çok büyük faydalar sağlayacaktır. Googlede arama yapan okurlarımız bizlerin sitesine gelmeden önce inceledikleri ilk nokta başlıklarımız ve açıklamalarımız biz bunları düzgün ayarlamadıysak okurlar sitemize gelmez ve ne kadar iyi makale yazsakta kitlesine ulaştıramayız.

[wp_ad_camp_1]

SEO UYUMLU MAKALE YAZARKEN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

-Makeleyi yazmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli ve can alıcı nokta makalemizin başlığıdır. Başlık kısmını çok iyi seçmeliyiz. Makelenin konusuyla çok yakından alakalı olmalıdır. İnsanları etkilemek için konuyla alakasız başlıklar koymayın. Makalenin anahtar kelimeleri başlıkta geçmeli. Başlık en az 3 en fazla 5 kelimeden oluşmalıdır. Harf bazında düşünürsek 70 harfi geçmemelidir. Makale içeriğinden farklı bir başlık varsa okur kandırıldığını düşünüp siteden çıkıyor.

-Makalemizin konusuyla direkt olarak alakalı anahtar kelimelerimiz makalemize düzgün bir şekilde dağıtmalıyız. Giriş, gelişme ve sonuç kısmına abartmadan oranları koruyarak anahtar kelimeleri eklemeliyiz.

-Makale uzunluğunu ayarlamalıyız. Google botları uzun makaleleri severler lakin biz insanlar uzun makalelerden hoşlanmayız. 300 kelimeden az olmayacak şekilde 700 kelimeye kadar makale yazmalıyız. Hem konuları detaylı anlatmış oluruz hemde makalemiz okuyucular tarafından sıkılmadan okunmuş olacaktır.

-Makaleleriniz okuyucuya ulaşmasını istiyorsak öncelikle konuyla ilgili çarpıcı bir fotoğraf bulmalıyız ve enterasan saplamalar yapmalıyız.Makalemizi tek düzelikten kurtarıp eğlenceli hale getirmeliyiz.

-Makalenizi görseller, videolar ile desteklemelisiniz. Makalemize eklediğimiz görsellerin alt etiketlerini  eklemeyi unutmamalıyız. İnsanlar googlede görsel de aratıyorlar belki sizin sitenize görselden doğru gelecekler. Bu görsellerin alt etiketleri anahtar kelimelerden oluşmalıdır.

-Başlıkları ayarlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Örnegin bir makalede 1 tane h1 ve h2 etiketi kullanmalısınız. Konuyu detaylandırmak istiyorsanız h3 ve h4 etiketleri kullanmalısınız.

– Vurgulamak istediğiniz makaleyle alakalı kelimeleri bold olarak yazmalısınız. Google botları hemen bold yazıları okumakta.

– Makalenizin url si yani linki makalenizin başlığıyla aynı olmalıdır. Bizim linkimizi inceleyerek bu dediğimi daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

– Makalenizi önce başlıklara daha sonra kategorilere ayırın. Bu şekilde okurlar tarafından okunması çok daha kolay olacaktır ve insanlar yazınızda istediği kısmı daha kısa sürede bulacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10