• DOLAR
  5,2855
  % -1,03
 • EURO
  6,0187
  % -1,17
 • ALTIN
  211,3887
  % 0,44
 • BIST
  93.379,29
  % 0,59
Pablo Escobar ‘ın Gizemli Ölümü

Pablo Escobar ‘ın Gizemli Ölümü

Pablo Escobar ‘ın Gizemli Ölümü

pablo-escobar
pablo-escobar

Pablo Escobar ‘ın Gizemli Ölümü, Pablo Escobar çok fakir bir ailenin en büyük çocugudur. Geçim sıkıntılarından dolayı bir çok iş yapmıştır. Aradığı refah düzeyine ulaşamayınca yeraltı işlerine yönelmiştir. Ailesine baktıgımızda annesi öğretmen, babası ise tarla işleriyle uğraşmaktadır. Kolombiyada doğmu ve Doğum tarihi 1949 olarak bilinmekte.

[wp_ad_camp_1]

Pablo Escobar yasa dışı uğraştığı işler turistler dolandırmak, araba çalıp satmak, kaçakçılık gibi bir çok pislige bulaşmıştır. İsmini duyurduğu iş alanı ise aslında parayı bulduğu iş alanı uyuşturucu imalatı ve satışıdır.

Uyuşturucu işinden çok paralar kazanınca doğdugu şehir olan medellinde kendi kartelini(örgütünü) kurmuştur.

pablo-escobarin-parasi
pablo-escobarin-parasi

Uyuşturucu sektöründen aşırı miktarda para kazanınca bu paranın maliyecilerin dikkatini çekmemesi için parasını aklama yoluna girişti. Bir ulaşım firması aldı daha sonra futbol takımı aldı ve bu yollarla parasını temize çıkarmaya çalıştı.

[wp_ad_camp_1]

pablo-escobarin-futbol-takimi
pablo-escobarin-futbol-takimi

Escobar gücü elde ettikçe daha büyük kitlelere hitap etmek için siyaset yapmaya başladı. Tabi yaptıgı iş bilindiği için burdada rahat duramadı. Binlerce polisin, hakimin ve savcının katili olarak sorumlu tutuluyordu.

Artık işlediği suçlar gözardı edilemeyecek dereceye varınca hakkında yakalama emri verildi. O kadar fazla insan ölüyordu ki devlet Escobarla anlaşma yoluna gitti. Sonunda Escobar bir şartla teslim olmayı kabul etti ve dünya tarihinde görülmeyecek bir teklifi sundu,

Kendi hapishanesini inşa edecek ve 5 km yakınına hiçbir polis, devlet görevlisi yaklaşmayacaktı. İnşa ettiği hapishanenin isminede La Catedral koydu. Ultra lüks olan bu hapishanede yok yoktu. Havuzlar, spor salonları ,sinema her şey mevcuttu. İşlerinide aksamadan devam ettirdi.

Pablo Escobar ‘ın Gizemli Ölümü

Pablo Escobar ölmeden önce devletle bir başka konuda anlaşmaya gitmek istedi.

Şartı,

-Suçluların Amerikaya iadesi yasası kaldırılacaktı karşılıgında kolombiyanın tüm borcunu kapacaktı. Tüm borcu kapattıgında dahi servetinin yarısı bile etmiyordu. 40 milyar dolara varan bir servete sahipti.

Pablo Escobar’ ın ölüm fermanını Amerika vermişti. Artık kontrol edilemiyor ve devletleşme yoluna doğru gidiyordu. Kolombia hükümeti Amerikayla anlaşarak CIA ortaklıgında bir operasyon yapıldı. Bu operasyon esnasında Escobar öldürüldü.

Escobar hiçbir zaman parasını Amerikayla bölüşmek istemedi bu yüzden destek alamadı. Bir diger görünmeyen yüzü ise evsizlere ve muhtaçlara yemek ve konaklama yardımı yapar sahip çıkardı. Kendi içinde milliyetçi bir insandı.

pablo-escobarin-olumu
pablo-escobarin-olumu

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10