• DOLAR
  5,3887
  % 1,13
 • EURO
  6,1211
  % 1,20
 • ALTIN
  214,1725
  % -0,09
 • BIST
  92.466,98
  % -1,60
Makine Mühendisliği İş imkanları

Makine Mühendisliği İş imkanları

Makine Mühendisliği İş  imkanları

Makine mühendisliği nedir?

Öncelikle bilmemiz gereken mühendislik tarihi incelendiğinde Makine Mühendisliği en eski mühendislik dalıdır. Eşyaların insanoğlu tarafından kullanılmaya başlamasıyla  ortaya çıkmış bu bilim şuan ki yüzyılımızda üniversiterde bir bölümdür.

makina-muhendisligi-nedir
makina-muhendisligi-nedir

Makine Mühendisi Ne İş Yapar

Makine Mühendisliğinin; enerji sistemleri, makineler,  üretilen makineler için parçalar, makine donanımları, motorlar, arabalar, havalandırma, iklimlendirme soğutma sayılamayacak kadar geniş bir alanı var. Bunun nedeni ise etrafımızda kullandığımız her eşyanın bir süreçten geçerek üretime geçtiğini unutmamalıyız. Üretime geçmeden önce eşyalar dayanıklıgı, kullanışlıgı, ergonomik yapısı , çizimleri vs gibi bir çok süzgeçten geçmektedir işte bunları yapan makine mühendisidir.

Mühendislik dalları birbiriyle ayrılmaz birer parçadır. Bir örnekle açılayacak olursak Elektrik- Elektronik mühendisleri barajlarda elektrik üretimi ve denetimi işleriyle uğraşırlar peki bu süreçte elektrik üretilirken jeneratörler,tribünler, şaft sistemleri, aktarma organları bunların hepsini makine mühendisi tasarlar. Bu yüzden bir makine mühendisi kendi alanı dışında bir çok alana hakim olmalıdır.

Makine Mühendisliği Çalışma Alanları

Biyoteknoloji , imalat sektörü, inşaat sektörü, ilaç,gıda, kimya sektörü, Enerji sektörü, Tekstil sektörü, Agır sanayi sektörü, Pazarlama sektörü, Servis-bakım-onarım sektörü, Mühendislerin ofisleri gibi daha çeşitlendirilebilecek bir çok alanda çalışabilirler.

makine-muhendisligi-araba-sektoru
makine-muhendisligi-araba-sektoru

İyi bir makine mühendisliği için gereken şartlar

Makine mühendislerine verebileceğimiz tüyolar öncelikle bölümü yazmadan önce kesinlikle sektörün ihtiyaçlarını belirlesinler. İş ilanlarına bakın sektör bir makine mühendisinden ne istiyor onu tahlil edin.

 

Biz sizler için genel bir araştırma yaptık;

-Önce makine mühendisliğinde hangi sektörde çalışacağınıza karar verin

– Seçtiğiniz uzmanlık alanında almanız gereken sertifikaları belirleyin (CATIA , Autocad , İso 9001 türevleri  gibi  sertifikalar)

-Çok iyi derecede İngilizce hakimiyeti

-Üniversiteyken kesinlikle bir yerlere gidip çalışın okul bitine kadar beklemeyin çünkü özel sektör okuldaki öğretilenlerden çok farklıdır uygulamada pratiklik esastır.

-Çözüm odaklı olun her işi halledebileceğinizi işvereninize hissetirin.

-Pratik olun basit olur korkusuyla iş yapmayın işi hallettiğiniz sürece sıkıntı yoktur.

-EN ÖNEMLİSİ TEKNİK BİR ÜNİVERSİTEDE MÜHENDİSLİK OKUYUN

 

Makine Mühendisliği İş İmkanları

Makine Mühendisliği İş İmkanları çok yüksektir özellikle diğer mühendisliklere göre çok çok iyidir. Çünkü imalatın olduğu her yerde imalat ne olursa olun makine mühendisine ihtiyaç vardır.

Sektörel makine mühendisinin çalıştığı sektörleri inceleyelim

İmalat Sektörü: Makine mühendislerinin birçoğunun ekmek yediği sektördür. İmalatın olduğu her yerde makine mühendisie ihtiyaç vardır. Makinelerin işleyici bakımı-onarımı verimi gibi bir çok konuda şirket makine mühendisine ihtiyaç duyacaktır.

Ulaşım Araçları: Dünya üzerinde taşımayacılık yapan gemi, uçak gibi komplex elemanların üretiminde makine mühendisine ihtiyaç çok fazladır ve bu sektörde aktif olarak makine mühendisleri çalışmaktadır.

Doğal Gaz Dagıtım- Tesisat: Dogal gazın illere ,i lçelere , bölgelere ulaştırılmasında makine mühendislerinin projeleri ve denetimleri önemli bir rol oynamaktadır.

Araba Sektörü: Araba sektörünün en büyük değişkenleri Makine Mühendisleridir. Hatta büyük firmalar mühendislerini kaybetmemek için çok uçuk rakamlar vermektedirler. Her yıl bu sektör çok büyük rekabetlere maruz kalmatadır. Araba hızlandığında arabaya çarpan rüzgarın etkisini bile azaltmaya çalışan mühendislik dalı Makine Mühendisliğidir.

Makine mühendisleri diyebiliriz ki çok kolay iş bulabilir.

makine-muhendisligi-is-imkanlari
makine-muhendisligi-is-imkanlari

Makine Mühendisleri Maaşları  Ne Kadardır?

Günümüzde mühendislik mezunları sayısı çok artmış ama kalite artmamıştır. Kaliteli bir makine mühendisinden bahsediyorsak 5 bin liranın altına çalışması mümkün değildir.

Üniversiteden yeni çıkmış toy bir makine mühendisi 2 bin lira civarında maaş alacaktır.

Üniversitede boş durmamış devamlı sektörün içine girmiş yeni mezun bir makine mühendisi maaşı 3 binden aşağı olmayıp çok kısa sürece 6-7 binleri görmektedir.

Makine Mühendisliği İş imkanları, makine mühendisligi nedir?, makine mühendisleri maaşları ne kadardır, makine mühendisi maaşları

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52