• DOLAR
  5,3032
  % -0,70
 • EURO
  6,0440
  % -0,75
 • ALTIN
  213,0073
  % 0,86
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
Lozan Antlaşması Zafer mi, Hezimet Mi?

Lozan Antlaşması Zafer mi, Hezimet Mi?

Lozan Antlatması Zafer mi, Hezimet Mi?

Lozan Antlaşması Zafer mi?, Hezimet Mi, Hezimet Mi?, Lozan Antlaşması zafer mi yoksa hezimet mi? Sorunu her 10 yılda bir gündeme düşer ve konuşulur.  Bu konuyu direkt olarak zafer ya da hezimet diye cevaplandırmak gerçekten çok zor ve muhtemelen bizi yanlışa düşürecektir.

lozan-antlasmasi-karari
lozan-antlasmasi-karari

Lozan hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisi çok büyük bir diploması savaşı olduğudur. Halen dünyanın her yerinde siyasal bilimler derslerinde okutulan bu antlaşma gerçek bir masa savaşıdır.

Birinci dünya savaşını tam olarak yaşamış bir ülke olarak savaşı Lozan Antlaşmasıyla bitirdik. Tabi Almanya’ nın agır koşullar altında bırakıldığı antlaşmalar ikinci dünya savaşını tetikledi ve dünya genelindeki en büyük savaş olan ikinci dünya savaşı gerçekleşti. Bizi ilgilendiren kısım ise ikinci dünya savaşından sonra tüm antlaşmalar yok sayılmış ama Loza Antlaşması halen geçerliliğini muhafaza etmekte. Görüyorsunuz ki Lozan öyle bir antlaşma ki masaya oturan tüm devletleri tatmin etmiş ve değiştirilmeye çalışılmamıştır. Dengeler öyle güzel ayarlanmış ki dünya kaostayken Türkiye bundan en az şekilde etkilenmiştir.

 

Lozan Antlaşması Başarı mıdır?

Öncelikle bazı şeyleri açığa kavuşturmalıyız. Medyada devamlı gördüğümüz Serv ve Lozan karşılaştırması çok yanlış bir durumdur.

Serv antlaşmasında yenilmiş bir devlet olarak masaya oturup bir çok alehimize maddeyi kabul ettik. Lozan ise aksine zafer kazanmış bir devlet olarak masaya oturduk.

lozan-antlasmasi-diplomasi-savasi
lozan-antlasmasi-diplomasi-savasi

Lozan Antlaşmasında belli hedeflerimize  ulaşmış olsakta ege adaları sorunu ve Kıbrıs sorunu devam etmekteydi. Musulu kaybetmiştir ( şeh said isyanı nedeniyle) , boğazlarda sıkıntılar devam ediyor, hatay sorunu halen güncelliğini korumaktaydı.

Bu kadar dert arasında ege adaları ve Kıbrıs sorunları zaten gündemimizde yoktu.

Gönül isterdi ki Musul’ u İngilizlerden alalım ama karşımızda dünya Siyaset Lideri İngiltere vardı. Diplomaside mükemmel hamleleri olan İngilizlerden burayı almaya gümüz yetmiyordu.

Bogazlarda ki soruna gelecek olursak dünyada taşlar yerine oturmaya başlayınca Möntre Bogazlar sözleşmesi ile istenilen sonuca varılmıştır.

Hatay’ ın ana vatana katılma durumu ise  Atatürk vefat etmeden önce başlamış vefatından sonra halledilmiştir.

-Lozan’ ı eleştirirken masada oturan İngiltere’ yi düşünmeden yazan, çizen arkadaşlara burdan sitem ediyorum. İngiltere diplomasi alanında dünyada bir liderken karşısında savaştan yeni çıkmış cılız bir ülkenin diploması önderlerinin ne kadar gücü olabilirdi ki. Sonuçlar ortada olabildiğince güçlü oldular ama İngiltere’yle masaya oturuyorsanız o masadan en az zararla kalkmalısınız.

İsmet İnönü’ nün bir sözü var” İngiltere diplomasisi yunan askerinden çok daha tehlikelidir”.

 

Doğuda Yaşanan Kürt Meselesi

lozan-antlasmasi-kurt-sorunu
lozan-antlasmasi-kurt-sorunu

Şuan ki durumumuzdaki gibi o zamanda bir kürt meselesinin içindeydik. Hatta olaylar o kadar büyümüştü ki İsmet İnönü’nün Ankaraya telgrafından anlıyoruz,

“Musul sevdasından vazgeçip doğuda bir barış süreci başlatmalıyız”  telgrafını Ankara’ ya yollaması tüm Ankara siyasetinde  büyük yankı uyandırdı. Herkes İngilizlerin musulda kalmayıp doğuyu isteyeceklerini düşünüyordu. Bu tehlike aslında çok ayan beyan ortadaydı.

Gözden kaçırdığımız nokta ise Musul’ da savaşılacak ordu İngiliz ordusuydu. Savaşın izlerini halen taşıyan körpecik vatanımızı tehlikeye sokup Musul sevdasına yol alsaydık belki tarihi farklı yazdırabilir elimizde olanlarıda kaybetmemize neden olabilirdi.

Sonradan ortaya çıkan İngiliz belgelerinden anlıyoruz ki Musul için savaşı göze alsaydık Musul’ u Türkiye ile paylaşacağını petrolden gerekli payı vereceğini anlıyoruz. Savaştan yılmış  olan Türk milleti artık savaş istemiyor ve barış süreci istiyordu bu gibi nedenlerden dolayı Musul sevdasından vazgeçilmiştir.

Lozan Antlaşması’ nın bir çok yararı ve zararı olmuştur. Musul bir başarı değildir ama şartlar onu gerektirmekteydi

lozan-antlasmasi-ismet-inonu
lozan-antlasmasi-ismet-inonu

Genel olarak LOZAN ANTLAŞMASI bir başarıdır. Cephelde ki başarılarını masaya yansıtan tüm komutanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10