• DOLAR
  5,3420
  % 0,03
 • EURO
  6,0829
  % -0,11
 • ALTIN
  213,2324
  % 0,25
 • BIST
  93.180,01
  % 0,38
KPSS Tarih Nasıl Çalışılır

KPSS Tarih Nasıl Çalışılır

KPSS Tarih Nasıl Çalışılır

KPSS Tarih Nasıl Çalışılır, Arkadaşlar öncelikli olarak KPSS’ nin en zor dersi matematik ve tarih bölümüdür. Matematik pratiğe çok bağlıyken tarih ise sözel yeteneğe bağlı.

Sizlere kendim uygulamış olduğum bir yöntemi anlatacağım, anlatılanların hepsi sınav sürecinde uygulanıp karşılığında çok iyi neticeler gördüğüm metotlar. KPSS ‘ den 2013 senesinde 90 puan aldım bi nebze olsun bu konuda bilgili olduğumu düşünüyorum.

KPSS çalışmaya başlamadan önce tarih bilgim tamamen 0 ‘ dı. Sayısal olduğum için hiç tarih yapmadan üniversiteye girmiştim.  KPSS çalışmaktan çekinme nedenimde tarih bölümüydü. Kesinlikle yapamayacağımı düşünüyordum ta ki kendimi tahlil edip bir program uygulayana kadar.

[wp_ad_camp_1]

kpss-tarihten-basari-elde-etme-yontemleri
kpss-tarihten-basari-elde-etme-yontemleri

KPSS Tarihten BAŞARI Elde Etme Yöntemleri

-Arkadaşlar öncelikli olarak bir dershaneye gidiyorsanız düzgün bir şekilde hocanızın anlattıklarını not alın. Dershaneye gitmiyorsanız kesinlikle youtubeden KPSS tarih derslerini izleyin.

-Düzenli bir şekilde derslerde not alın. Akşam aldığınız notları kesinlikle tekrarlayın.

[wp_ad_camp_1]

Tarih tekrarlarınız günlük ve haftalık olmalıdır. Hergün 15-20 dakika tarih notlarını okuyun hafta sonları ise baştan sona tekrar edin. Sınava kadar bu şekilde defalarca tekrar etmiş olacaksınız.

-Kaynak olarak arkadaşlar özet kitap defterlerden temin edin.2-3 yayının özet kitap defterlerini alın. Bakın konu anlatımlı alın demiyorum çünkü kimse 300 sayfayı ezberleyemez ama 90 sayfaya tekrar programı ile kolay şekilde özümseyebilirsiniz.

-Tarihten bildiğiniz gibi konular bitmez ne kadar çalışsanızda eksikleriniz olacaktır bu eksikleri soru çözümleriyle kapatın.

-Günlük çözmeniz gereken Tarih sorusu en az 60-70 tane olmalıdır. Zaten tarih soruları kısa sürede çözülebiliyor.

[wp_ad_camp_1]

-Hoşunuza giden içinde birden çok bilgi isteyen soruları veya çok zorlandığınız soruları kesip bir klasörde biriktirin daha sonra bu sorulara yeniden bakın.

-Temeli oturtmadan kesinlikle detaya girmeyin. Genel hatlarıyla tarihi iyi özümsedikten sonra detaylara zamanınız kalacaktır. Her sene detay soru 3-5 tane gelmektedir ama detaya takılıp geri kalan soruları kaçırmak daha vahim bir durumdur.

-Benim hazırladığım kaynaklar Yargı, Pegem, İhtiyaç, Yediiklim. Bu kaynakları önerebilirim.

-Konuları sadece kitap üzerinden değil illaki bir hocadan dinleyin. Size farklı bakış açıları gösterecektir.

-İlk başlarda denemelerde düşük netler yapabilirsiniz bu çok normaldir tarihte netler yavaş yavaş ilerler.

-Altını çizmek isterim programınızda belki o gün tarih çözmek yoktur ama tarih tekrarını her gün ekleyin. Bu tekrarlar zaten 15-20 dakkayı geçmeyecektir. Bir kere okumanız yeterlidir çünkü her gün tekrar yapıldığı için bir süre sonra çok çok iyi ezberlediğinizi göreceksiniz.

-Kodlamalardan yararlanın. Tarih içinde çok fazla kodlama olur antlaşma sonuçları gibi bunlardan yararlanın.

[wp_ad_camp_1]

-Diger dershane hocalarının notlarını temin etmeye çalışın.

Bu düzen içersinden başarısız olma şansınız yok arkadaşlar . Düzenli tekrar ve test çözümü ile başarı bir tesadüf olmayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10