• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KİRA VERMEYEN KİRACI NASIL ÇIKARTILIR

KİRA VERMEYEN KİRACI NASIL ÇIKARTILIR

Kira vermeyen kiracı nasıl çıkarılır? Kira vermeyen kiracı? Kirasını alamayan ev sahibi ne yapmalıdır? Kirasını alamayan ev sahibi kiracıyı nasıl çıkartır? Kiracı eve zarar vermiş nasıl çıkartırım? Kiracıyı çıkarmak,

Kirasını vermeyen kiracı

Arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Muhtemel bu yorumu okuyorsanız sizde benim gibi kiracısı tarafından dolandırılmışsınız demektir. Kiracınız aylarca kira vermiyorsa ya da kiracınız eve zarar verdiyse sizde haklı olarak kiracınızı evinizden çıkarmak istiyorsunuz.

Aklınızdaki fikir kiracıyı evden çıkarmak ise öncelikle kiracı ile aranızdaki sözleşmeye iyice bakın sözleşme tarihinden önce çıkarmak için tek bir yol vardır. Kiracı üst üste 2 kere evin kirasını ödememiş ise kiracıyı çıkarmak için haklı bir nedeniniz olur ve çıkarmak için adli yola başvurabilirsiniz. Tabi bunlardan öte baştan itibaren yapılması gerekeni sizlere anlatacağım.

KİRAYA VERMEDEN ÖNCE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikli olarak kiracıya kesinlikle kendi el yazısı ile  tahliye taahhüdünüz kendi el yazısı ile doldurulması gerekir. Bu durumda dikkat edilmesi kereken iki konu vardır;

  1. Kiracı kendi el yazısı doldurmalıdır ya da bir note huzurunda doldurulmalıdır.
  2. Tahliye taahhudunun verildigi tarih kira sözleşmesinden sonra olmalıdır.Kanunlarımıza göre mahkeme eger ki kira sözleşmesinden önce imzalanan boşaltma taahhudunun olması sonucunda kiracının madur oldugunu düşünerek bu taahhudu yok sayıyor. Bu madde çok önemli.

Genelde emlakçılar  tarih kısmını boş bırakırlar böylelikle kiracı her türlü tahliye edilebilir.

      3-Eger ki siz bu taahhüde göre tahliye etmek istiyorsanız tahliye tarihinden 1 ay önce kiracıya ihtar çekmeniz gerekir bu yüzden bu süreyi kaçırmayın. İktar teblih edildikten sonra yasa süre beklenerek  hala boşaltmadı ise icra kanalı ile ev boşaltılır

KİRA SÖZLEŞMESİ BİTİMİNE 45 GÜN KALA İKTAR ÇEKİLMELİ

Arkadaşlar siz kiracıdan  boşaltma taahhut namesi almadınız ise bu seferde yapabileceğiniz en kanuni yol  kira sözleşme bitimine 45 kala (bu tarihi geçirmeden ) iktar çekersiniz ve yasal süreyi beklersiniz. Bu süreden sonra ev boşaltılmadı ise icra kanalı ise boşaltabilirsiniz.

SON OLARAK HİÇBİRİ YAPMADINIZ İSE

Arkadaşlar en vahimide budur. Benim düştügüm ve yaşadığım durumda tamda böyle bir şeydir. Sözleşme bitime 45 günlük süreyi kaçırdım, kiracıdan taahhut name almadım ve kiracı çıkmayacam dedi.

Öncelikli olarak kiracıyı ikna etme yoluna gittim aradım “kardeşim evimden çık sana zaman vereyim ev bul yüz- göz olmayalım” dedim bunun üzerine elinde ne varsa yap dedi ve telefonu kapattı. Eğer ki esnaf bir kiracınız varsa kesinlikle tüm prosedürleri biliyordur işiniz daha da kötüleşecektir.

Tabi bu şekilde sonuçlanan bir görüşmeden sonra kiracıyı çıkarmanın iki yolu  var ya birinci kandan ailenizden biri bu eve muhtaç olmalıdır ya da siz gelmelisiniz veya kiracı 2 ay kirayı ödemezse çıkartabilirsiniz başka yolu yok.

Hemen sulh hukuk mahkemesine dava açarak köyde olan annem ve babamın ihtiyacı olduğunu için ve evimde benden habersiz izinsiz tadilat yaptıgını öğrendigimi bildirdim. Uzun bir yol ama en azından sonunda tahliye edebilecektim

 Bu sürece baktım 2 ay kiramıda geciktirdiği için icra mahkemesine giderek birde ordan dava açtım. Bu yol hızlı arkadaşlar. İlk celsede tahliye kararı aldım ve kiracımı tahliye ettim.

Şimdi aklınızdaki soru bu davalar  bu ne kadar sürdü. Arkadaşlar yaklaşık olarak ben çıkarmayı kafama koyduktan sonra tam 8 ay ugraştım bu durumlarla ve kiramı alamadım. Kiracı batık olduğu için ve emekli aylığına bir şey yapılamadığı için geri dönük tüm kiralarıda alamadım. Bu yetmezmiş gibi üstüne bir ton avukata vs kira verdim. Avukata 3 bin  verdim , dava masrafları vs vs vs  derken bu iş bana 10 bine patladı.

Sizlere önerim İKTAR ÇEKME SÜRESİNİ KESİNLİKLE KAÇIRMAYIN VE İŞİNİZİ MAHKEMEYE BIRAKMAYIN ve tahliye taahhutnamesi almanız gerekiyor. Mahkeme süresinde çok fazla paranız gider. Allah kimseyi mahkemelerde ugraştırmasın çok zor bir iş . Hele avukatların eline düşmeyin çünkü tuz parası,cız parası vs derken elinizde avcunuzda ne varsa alıyorlar.

SİZDE YAŞADIĞINI SORUNLARI YORUM OLARAK YAZARSANIZ SİZLERE DE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIM.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM