• DOLAR
  5,3420
  % 0,03
 • EURO
  6,0829
  % -0,11
 • ALTIN
  213,2324
  % 0,25
 • BIST
  93.180,01
  % 0,38
HAMİLE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM ?

HAMİLE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM ?

HAMİLE OLDUĞUMU NASIL  ANLARIM ?

 

Hamile miyim? Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Acaba gebe miyim?

HAMİLE OLDUĞUMU NASIL  ANLARIM ?, Beklemediğimiz bir zamanda ya da plansız olarak çocuk yapmayı düşünmediğimizde korunma yöntemlerine yöneliriz. Tabi her zaman bu yöntemler yüzde yüz korunma sağlamaz. Ya da çocuk planlarımız var ve her adet döngüsünü çocuğa yorup gereksiz bekleyişlerimiz oluyor. O zaman bu sorulara cevap niteliğinde hamilelik belirtilerini şu şekilde sıralayalım.

[wp_ad_camp_1]

hamile-kalmis-miyimdir
hamile-kalmis-miyimdir

Adetim gecikti hamile miyim? Hamileliği kendi başımıza takip edebileceğimiz en iyi yöntemdir belki de. Periyodumuzu bilip ne zaman geciktiğini, kaç gün geciktiğini ya da hangi dönemlerde hamile kalabileceğimizi kesin olmamakla birlikte kabataslak tahminlerde bulunabiliriz. Son adet dönemimizden 14 gün sonra yumurta oluşur. Hamile kalabileceğimiz en riskli dönemler 14. ve 22. günler arasındadır. Tabi ki sadece adet gecikmesi de hamilelik işareti olamaz. Aşırı stres, hormonal bozukluklar gibi faktörlerde gecikmeye neden olabilir. Düzenli adet gören birisi bile belli faktörlerden etkilenip gecikme yaşayabilir. Yani sadece adet gecikmesinde hamileyim diyemeyiz.

[wp_ad_camp_1]

hamile-miyim
hamile-miyim

Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet ve göğüs uçlarında koyulaşma. Dokunduğunuzda bile fark edebileceğiniz bir hassasiyet hissedebilirsiniz.

Sık idrara çıkma.

Bulantı ve bunun getirisi olarak kusma. Hamileliğin erken dönemlerinde kendini gösteren bir belirtidir. Kadından kadına farklılık gösterir. Beklenmeyen zamanlarda kusmaya sebep olabilecekken bazı kadınlarda sadece sabah bulantıları görülür.

Yorgunluk, sürekli uykulu hissetmek. Yine hamileliğin ilk dönemlerinde kendini gösteren bir belirtidir. Küçük bir hareketlilik bile yorgun hissetmenize sebep olabilir. Akşamları erken uyuyup sabahları da yataktan çıkmak istemeyebilirsiniz.

[wp_ad_camp_1]

Kokulara karşı duyarlılık, iştahta artış ve bazı yiyeceklerden tiksinmek. Sıklıkla görülen belirtilerden biridir ve yine her kadında farklılık gösterebilir. Bazı kokulardan aşırı rahatsızlık duyulabilir. Bazı kokuların kokusundan rahatsız olunabilir. İştah artışıyla birlikte mevsimi olmayan meyveleri canınız çekebilir.

Kasıklarda hissedilen belirtiler. Adet olacakmışsınız gibi hissedip hamile olmadığınızı sanabilirsiniz. Veya planlı bir gebelikte adet belirtilerinizi hamile olduğunuza yorabilirsiniz. Hamilelikte kasıklarınızda ağrı, şişkinlik, ani hareketlerde keskin ağrılar hissedebilirsiniz.

Ruh halinizde hassasiyetler görülebilir.

[wp_ad_camp_1]

acaba-gebe-miyim
acaba-gebe-miyim

Bu belirtiler subjektif olup kadından kadına değişiklik gösterebilir. Adet takibi ile başlayıp kesin sonuç veren testlere yönelmelisiniz. Bunlardan en kolayı da hamilelik testleridir. Kolay temin edebilmekle birlikte yanılma payı olan bir testtir.

İkinci adım olarak da bir hekimle görüşmek. Ama her belirtide hekime gitmek yıpratıcı olabilir. Planlı bir şekilde çocuk sahibi olmaya çalışıyorsak her belirtiyi hamileliğe yorabiliriz. Bu yüzden yukarıdaki adımları takip edersek sürekli de hekim kontrolüne gitme ihtiyacı duymayız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10