• DOLAR
  5,3474
  % 0,36
 • EURO
  6,1074
  % 0,97
 • ALTIN
  213,6176
  % 0,42
 • BIST
  92.827,29
  % -1,22
Görmediğime İnanmam! Diyenlere Nasıl Cevap Vermeliyiz

Görmediğime İnanmam! Diyenlere Nasıl Cevap Vermeliyiz

Görmediğime İnanmam! Diyenlere Nasıl Cevap Vermeliyiz

Görmediğime İnanmam! Diyenlere Nasıl Cevap Vermeliyiz
Görmediğime İnanmam! Diyenlere Nasıl Cevap Vermeliyiz

İnsanların 5 duyularıyla hissedemedikleri bir çok durum söz konusudur. İnsan, görme duyusu ile, yalnız madde alemini görür. Diliyle tatlar âlemini, kulağıyla sesler âlemini, burnuyla kokular âlemini hisseder. Hâlbuki; elektrik, yerçekimi, ışınlar alemi, radyoaktif dalgalar ve nice gerçekler olmaktadır ki, bunlar, ne görülürler ne de işitilirler. Bununla birlikte, bu gerçeklerin varlığı şüphemizi götürmez.

[wp_ad_camp_1]

İşte bu prensibi göz ardı eden bir bölüm insanlar, görmediğime inanmam diyerek tüm varlık âlemini, yalnız gözleriyle gördükleri parasal eşyadan ibaret sanarak, büyük bir hataya düşerler. Hâlbuki bir şeyin gözle görünmemesi onun yokluğuna kanıt olamaz. Zira bu âlemde gördüklerimize oranla göremediklerimiz oldukça daha fazladır. Hatta insan vücudunda akıl, hayal, bellek benzeri görünmeyen varlıklar, görünenden kat kat fazladır.

“Görmediğim şeye inanmam.” sözünün altında, aklın vazifesini göze yükleme yanılgısı yatmaktadır. Hâlbuki insandaki her bir duyu ayrı bir âlemin kapısını açar; birinin görevi diğerinden beklenmez. Mesela, göz, kulağın; burun, dilin vazifesini yapamaz. İnsan, gözüyle ne yemeğin tadına, ne bülbülün sesine, ne de gülün kokusuna bakabilir. Göz bu uzuvların görevlerini yerine getiremezken, elbet aklın işlevini de icra edemez.

Malumdur ki; rastgele bir eser, göz ile görünmüş olduğu hâlde, ustası akıl ile anlaşılır.“Görmediğime inanmam.” diyen bir insan, bu yapıtın yapıcısını inkâr vaziyetine düşer. Aynen bu örnekte bulunduğu gibi, sonsuz bir kuvvet, ilim ve sanat ürünü olan bu görkemli kainatı seyrettiği hâlde, onun sanatkârını kabul etmeyen insan, ilim ve akıldan uzaklaşmış olur.

Böyle bir insan, bu kâinatta her an tecelli eden ve Allah’ın varlığını güneş gibisine gösteren, yaratma, rızk verme, yaşam verme benzeri sınırsız vakaları nasıl bir şekilde açıklayacaktır?

“Her şeyi maddede arayanların akılları gözlerindedir, göz ise maneviyatta kördür.”

 

Görmediğime İnanmam! Diyenlere Nasıl Cevap Vermeliyiz, görmediğigime inanmam, inanmak için görmem lazım,görmediğime inanmayanlara cevap

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52