• DOLAR
  5,3246
  % -0,30
 • EURO
  6,0578
  % -0,53
 • ALTIN
  212,2668
  % 0,13
 • BIST
  92.827,29
  % -1,22
Elektrikli (Hybrit) Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli (Hybrit) Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli (Hybrit) Araba Nasıl Çalışır?

Dünya üzerindeki yer altı kaynaklarının bir ömrü olduğu biliniyor. Yer altı kaynaklarından biri olan petrol yataklarınında son 100 senesi olduğu söyleniyor. Son 20 yıldır bilim adamları bu gerçeğin farkında olduğu içinde farklı enerji kaynaklarına yöneldiler. Şuan kullandığımız araçlar benzinle çalışan motorlara sahip ve çevreyi muazzam şekilde  kirletiyorlar.

Elektrikli araba devrine girmeye başlayan otomobil sektörü artık içten yanmalı motorlar yerine gücünü elektrikten alan motorlar üretmeye başladı. Elektrikli arabalar için çıkan ilk teknoloji hem elektrikle hemde benzinle çalışan arabaladır. Bu teknolojiye hybrit teknolojisi deniliyor.

Elektrikli (Hybrit) Araba Nasıl Çalışır
Elektrikli (Hybrit) Araba Nasıl Çalışır

Hybritle Teknolojisiyle Çalışan Arabalar

Bu araçlarda iki farklı motor tipi vardır. Gücünü elektrikten alan ve benzindan alan motor vardır. Elektrik motoru arabanın ilk hareketini sağlayarak arabaya hem yakıt hem güç kazancı sağlıyor. Hybrit arabalar hem çevre için çok yararlı hem de sessiz çalışıyor. Görünüş itibariyle kesinlikle diğer arabalardan farkı yok.

Arabaların en çok yakıt tükettiği zaman ilk kalkış anıdır. Bunun nedenide çok fazla güç üretmeleridir. İlk kalkış anındaki yakıt tüketimini arttırabilmek için elektrik motoru kullanılmıştır. Araba ilk kalkış anından 80 km hıza kadar elektrikle çalışır ve 80km üstüne çıktığı anda benzinle çalışmaya devam eder.

Hybrit arabalar kendi kendilerini şarj ettikleri için sizin ayriyeten şarj etmeniz gerekmiyor. Yol boyunca kendi aküsünü dolduruyor.

Hybrit arabalar tek sıkıntısı bataryadır. Bu arabalarda büyük güçlü bataryalar kullanılmak zorundadır ve uzun kullanımlarda bu bataryaların yenilenmesi gerekecektir. Bu durumda tabiî ki maliyet açısından negatif bir durumdur.

Piyasadaki en çok kullanılan Hybrit arabalar Toyota,renoult, Volkswagen, Mercedes ‘ dir. Bu firmalar geleceğin teknolojisi görüp yeni çıkardıkları tüm arabalara hybrit teknolojisini koyuyor.

Toyota’ nın hibrit arabalarla ilgili açıklaması

Elektrikli (Hybrit) Araba Nasıl Çalışır-
Elektrikli (Hybrit) Araba Nasıl Çalışır-

Batarya (akü) teknolojileri geliştikçe artık tamamen elektrikle çalışan arabalar yapılacaktır. Gelecek 10 sene içersinde yollardan elektrikli arabaları çok fazla göreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10