• DOLAR
  5,3964
  % 1,28
 • EURO
  6,1238
  % 1,24
 • ALTIN
  214,5346
  % -0,07
 • BIST
  92.542,66
  % -1,52
EFT-HAVALE NASIL YAPILIR?

EFT-HAVALE NASIL YAPILIR?

EFT-HAVALE NEDİR, NASIL YAPILIR?

 

eft-havale-nasil-yapilir
eft-havale-nasil-yapilir

EFT ve Havale Nedir, EFT ve Havale Nasıl Yapılır, EFT Havale Arasındaki Fark Nedir, Havale EFT İşlemleri Nasıl Yapılır, Havale Nasıl Yapılır, EFT Nasıl Yapılır, EFT Ne Zaman Hesaba Geçer, EFT Ücreti Ne Kadar, EFT Saatleri, EFT Saati, EFT Ücreti, Geç EFT, Geç EFT Ücreti, Havale Saatleri, Havale Saati, EFT Havale Arasındaki Fark, IBAN ile EFT Yapmak, Hesap Numarası ile EFT Yapmak, İnternetten EFT Nasıl Yapılır? EFT Yapmak, Havale Yapmak, EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? EFT Kaç Saatte Geçer? EFT Kaç Dakikada Karşı Hesaba Geçer? Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer, Haftasonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer, Eft İşlemi Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?Cep Telefonundan Havale Nasıl Yapılır? Cepten EFT Nasıl Yapılır?

EFT ve havale işlemi tek tuşla mümkün. Bankalar ve bankacılık da hızla ilerleyen teknolojiye ayak uydurdu. Bankadan yürüteceğimiz işlemleri, elimizdeki akıllı telefonla tek tuşla halledebilir olduk.

EFT ve havale nedir? İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı ile uzun banka kuyruklarında beklemeye son. Artık herkes bilgisayarı başından ya da telefonundan banka işlemlerini kolaylıkla halledebilmektedir.

EFT NEDİR?

etf nedir
etf nedir

EFT Nedir? EFT işleminin açılımı Elektronik Fon Transferidir. Bir banka hesabınızdan (örneğin; A bankası olsun), başka bir bankaya (örneğin; B bankası olsun), yapılan para gönderimine (transferine) EFT (Elektronik Fon Transferi) denir.

KALORİFER HAVASI NASIL ALINIR?

EFT NASIL YAPILIR?

EFT Nasıl Yapılır? Eft işlemi farklı iki banka arasında yapılan para transferi işlemidir. Eft yapmak için öncelikle banka bilgileriniz doğru girdiğinizden emin olun.

Kolay EFT nasıl yapılır? EFT yapmanın en kolay yolu; IBAN ile EFT  yapmak ve HESAP NUMARASI ile EFT  yapmaktır. Para transferinin daha hızlı ve sorunsuz sağlanmasını istiyorsanız IBAN ile EFT yapmanızı tavsiye ederiz.

IBAN İLE EFT  YAPMAK

IBAN ile EFT nasıl yapılır? IBAN ile EFT yapmak için;  para transferi yapacağınız kişinin IBAN (International Bank Account Number) Numarası ve Adı-Soyadını eksiksiz bilmeniz gerekmektedir. IBAN ile EFT yapmak para transferinin en kısa ve en güvenilir şeklidir. IBAN ile EFT yaparak hata yapma şansınız daha az olacaktır. Bu bilgilere sahipseniz artık IBAN ile EFT yapılır biliyorsunuz.

eft-nasil-yapilir-resimli
eft-nasil-yapilir-resimli

HESAP NUMARASI İLE EFT YAPMAK

Hesap numarası ile EFT nasıl yapılır? EFT yapmanın bir diğer yolu ise Hesap numarası ile EFT yapmaktır.

Hesap numarası ile EFT yapmak için ne gereklidir? Hesap numarası ile EFT yapmak için para transferi yapacağınız kişinin; Adı Soyadı, Hesap Numarası, Banka Şube Numarası ve Banka Adını bilmeniz gerekmektedir. İnternet bankacığı üzerinden EFT yaparken size banka kodunu listeden seçmenizi isteyebilir. Hesap numarası ile EFT yapmak daha fazla bilgi gerektirdiği için biraz karmaşık ve hata yapmaya müsait olabilir.

Bu bilgilere sahipseniz artık Hesap numarası ile EFT nasıl yapılır biliyorsunuz.

ÇÖP KOKUSUNA SON!!!

EFT ÜCRETİ

EFT ücreti ne kadardır? EFT Ücreti Neye Göre Değişir? EFT ücreti kullandığınız bankaya, hesap tipine, talimatın cep, bilgisayar, bankamatik veya şube vasıtası ile yapılışı veya hangi bankadan yapılmış olduğuna, transfer edilen para miktarına göre farklılıklar göstermektedir. Genel olarak internet üzerinden yapılan EFT ücreti 1 TL-5TL arasındadır.

EFT ÜCRETİ ALMAYAN BANKALAR

 • Enpara.com (Qnb Finansbank İnternet Bankası)  QNB Finansbank’ın internet bankacılığı uygulaması enpara.com ile eft işlemlerinizi 0 TL yani ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası Kuveyt Türk’te de internet şube, mobil şube ve atm’lerden gerçekleştirilen eft işlemlerinde ücret alınmamaktadır.
 • Cepteteb TEB’in internet bankacılığı uygulaması CEPTETEB ile yapılan eft işlemleri ücretsizdir.
 • Albaraka Türk İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık, Atm Ve Çağrı Merkezinden Yapılan EFT İşlemlerden Ücret Almıyor.
 • Fibabanka Fibabanka da yapılan Eft İşlemlerinden Hiçbir Ücret Almamaktadır.
 • Türkiye Finans Türkiye Finans Bankası’nda da Eft Para Transferleri Ücretsiz Olarak Yapılıyor. Eft Saatleri Arasında Gönderilen Tüm Eftler Ücretsizdir.
 • İng Bank İng Bank’ın İnternet Şubesinden Yapılan Eftler ücretsiz Olarak Yapılmaktadır.
 • Ziraat Katılım Ziraat Katılım Bankası da Yapılan Eft Ve Havale İşlemlerinden Ücret Talep Etmemektedir.  

EFT SAATLERİ

EFT saatleri, tatil günleri ve yarım iş günü (arife günü vs.) dışında, hafta içi bankanın çalışma saatleri içerisinde 08:30-17:00 saatleri arasında yapılır.  Arife günü gibi yarım iş günlerinde ise EFT saatleri 08:00-11:45 arasıdır.

GEÇ EFT

Geç EFT nedir? EFT talimatını banka çalışma günleri ve saatleri dışında verirsek buna Geç EFT yapmak diyoruz. Örnek verecek olursak; hafta içi saat 19:00’ da yapmış olduğunuz EFT işlemi, bir sonraki mesai günü ve mesai saatinin başlangıcında işleme konulacaktır. Ya da hafta sonu yaptığınız bir EFT talimatı, hafta içi bankanın çalışma saatlerinde işleme konulacaktır.

Geç EFT Talimatı Vermek Ne Kadar? Geç EFT Talimatı Ücreti: 5-7 TL arasında bir farklılık gösterecektir.

EFT NE ZAMAN HESABA GEÇER?

EFT İşlemi Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer? EFT ne zaman hesaba geçer? EFT kaç saatte geçer? EFT kaç dakikada karşı hesaba geçer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? EFT işlem süresi havale işlemine göre daha uzun olabilir. EFT işlemi genellikle 5dk-30dk arası sürede karşı hesaba geçmiş olur.

HAVALE NEDİR?

havale-nedir
havale-nedir

Havale Nedir? Aynı bankanın farklı hesapları arası para transferi yapma işidir. Yani A bankasındaki bir hesaptan, A bankasındaki bir başka hesaba para transferi yapmanızı sağlayan işlemdir. Havale işlemi EFT işlemine göre daha kısa sürede gerçekleşir.

Havale İşlemi Yapmak İçin Ne Gereklidir? Havale işlemi yapmak için; para transferi yapacağınız kişinin hesap numarasını ya da müşteri numarasını ve adı- soyadını girmeniz yeterlidir.

YENİ ALIŞKANLIK KAZANMAK İÇİN EN KOLAY YÖNTEMLER

HAVALE NASIL YAPILIR?

Havale Nasıl Yapılır? Cep Telefonundan Havale Nasıl Yapılır? Havale işleminizi; Banka Şubesinden, ATM’lerinden, İnternet ve Telefon Bankacılığı kanalları yoluyla yapılabilirsiniz. Havale ile para transferi yapmak için; parayı göndermek istediğiniz Alıcının IBAN veya Hesap Numarasına ihtiyacınız olacaktır.

IBAN İLE HAVALE YAPMAK

IBAN ile para transfer işlemi yapmak için; para göndermek istediğiniz kişinin IBAN Numarası ve Adı-Soyadı bilgileri gereklidir.

HESAP NUMARASI İLE EFT YAPMAK

Hesap numarası ile para transfer işlemi yapmak için; Alıcının Adı Soyadı, Banka Adı, Şube Numarası ve Hesap Numarası bilgileri gereklidir.

havale-nasil-yapilir-resimli-anlatim
havale-nasil-yapilir-resimli-anlatim

HAVALE ÜCRETİ

Havale Ücreti Neye Göre Değişir? Havale ücreti; kullandığınız bankaya, aktaracağınız para miktarına ve hesap tipine göre değişebilir. Bazı bankaların ise müşterilerine öncelikleri vardır. Örneğin; bankanız otomatik ödeme talimatlı fatura veren müşterisinden havale ücreti almayacağını duyurmuşsa ya da havale yapacağınız kişinin hesabı sizinle aynı şubede ise çoğu bankalar bu işlemi ücretsiz olarak yapmaktadır. Emekli iseniz ve emekli maaşınızı o bankadan alıyorsanız, bankanız müşterilerine ücretsiz havale yapma hakkı vermektedir. Bazı bankaların mobil uygulamaları kullanarak ücretsiz havale yapabilirsiniz.

Havale Masrafı Neye Göre Değişir? Seçtiğiniz bankaya ve yapacağınız havale miktarına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda havale masrafı; şubeden havale, mobil bankacılık havale, çağrı merkeziyle havale, ATM’lerden, İnternet ve Telefon Bankacılığı kanalları yoluyla seçtiğiniz işlem türüne göre değişiklik göstermektedir.

Havale Ücreti Ne Kadardır? İnternet Şubesi aracılığıyla yapılan havale masrafı 1.43 TL ile 4.00 TL arasında değişmektedir.

 DAHA ZAYIF VE UZUN GÖRÜNMENİN SIRLARI

HAVALE ÜCRETİ ALMAYAN BANKALAR VAR MI?

Havale işlemini mesai saatleri dışında da gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Havale Yapabileceğiniz Bankalar

 • Albaraka Türk:Telefon, ATM, İnternet ve Mobil uygulama üzerinden ücretsiz havale
 • Halk Bankası:ATM üzerinden ücretsiz havale
 • HSBC:ATM üzerinden ücretsiz havale yapabilirsiniz.
 • Kuveyt Türk:Telefon, ATM, İnternet ve Mobil uygulama üzerinden ücretsiz Havale
 • Türkiye Finans:ATM üzerinden ücretsiz havale yapabilirsiniz.
 • Vakıf Bank:Mobil uygulama üzerinden ücretsiz havale yapabilirsiniz.
 • Ziraat Katılım Bankası:Telefon ve İnternet üzerinden ücretsiz havale yapabilirsiniz.

HAVALE SAATLERİ

Havale yapmak için; hesabınızda yeterli bakiye bulunması ve gerekli olan bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz yeterlidir. Böylelikle havale işlemini anında yapabileceksiniz. Gece yarısı, sabahın erken saatleri bile havale yapabilir, havale işleminiz anında gerçekleşir ve para, gönderdiğiniz kişinin hesabına anında ulaşır.

ÇOCUĞUM OTİSTİK Mİ?

HAVALE VE EFT ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

EFT işlemi farklı iki banka arasında para transferi yapma işidir.Havale işlemi aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında para transferi yapma işidir.

EFT işlemi sadece hafta içi mesai saatleri içinde gerçekleştirilmektedir. Havale işlemini internet şubesi aracılığı ile 7/24gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlem süresi ise genellikle 30 dakikadır. Havale işlem süresi ise gönderdiğiniz para anında alıcının hesabına işlenecektir.

Eft işlemi sadece mesai saatleri ve çalışma günleri içerisinde yapılır. Tatil ve bayram günlerinde gerçekleştirilmez, özel günlerde paranız ertelenmeli teslim edilir. Havale işlemi çalışma saatleri dışında da yapılabilir ve tatil, bayram günlerinden etkilenmez, paranız anında teslim edilir.

Eft işlem masrafı, kesintisi yüksek ücrete tabiidir. Havale işlem masrafı, genellikle daha ucuz hatta ücretsiz de gerçekleşebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52