• DOLAR
  5,3023
  % -0,72
 • EURO
  6,0538
  % -0,59
 • ALTIN
  212,9548
  % 0,88
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
Dünyanın en tehlikeli sürüngenleri

Dünyanın en tehlikeli sürüngenleri

Dünyanın en tehlikeli sürüngenleri

Dünyanın en tehlikeli sürüngenleri; yılanlar ,kertenkeleler ve timsahlardır. Bunların ortak yapısı derileri pullarla kaplı ve delinmesi gerçekten zordur. Çok hızlı hareket ederler yumurta ile çoğalırlar.

Dünyanın en tehlikeli sürüngenlerini saymaya başlayalım;

1-)Yılanlar:

Kral kobra yılanı
Kral kobra yılanı

Yılanların en büyük özellikleri çok kıvrak ve hızlıdırlar. Dilleri vasıtasıyla eşşsiz bir koku alma yeteneğine sahiptirler aynı zamanda görme duyularıda çok gelişmiştir. En zehirli yılanlar şunlardır;

Taipan ( büyük patron yılanı ) : Dünyada karada yaşayan yılanlar arasında en ölümcül olan yılanı taipandır. Avustralya  yılanıdır. Bu yılanın 3 farklı türü vardır
-kıyı taipanı

– inland taipan

-Papua taipanı

Kara Mamba: Boyları 2 ile 5 metre arasında değişmektedir. Aşırı derecede sinirli ve saldırgan bir yılandır. Anavatanı afrikadır.Dünya üzerindeki en hızlı yılandır. Saatte 25 km kadar çıkabilir.

karamamba yılanı
karamamba yılanı

Herhangi bir nedenle karamamba tarafından ısırılan kişi gerekli tedavi gerçekleşmezse kesinlikle sonu ölümdür. Hatta tek bir ısırığındaki zehir 120 kişiyi öldürebilecek kadar etkilidir.

Isırdıgında kurbanı felç olmakta ve ölüm çok hızlı gerçekleşmektedir. Kurbanın felç olmasının nedeni karamambanın zehrinin sinir sistemini maffetmesinden dolayıdır.

Kral kobra: Bu yılanların hep büyük özelliği menülerinde diğer yılanların olmasıdır hatta pitonlar bile bu menüye dahildir. Hindistan’da yılan yiyici olarak adlandırılır. Çok geniş bir coğrafyada yaşam alanı bulmuştur.

Zehri yaklaşık olarka 25 kişiyi öldürebilecek güce sahiptir.

2-)Timsahlar:

Timsahlar suyu  ve bataklıkları çok severler ve yaşam alanlarınıda burlara inşa etmişlerdir.225 milyon yaşında olduğu düşünülür.

nil timsahı
nil timsahı

Onların bulunduğu suya temas eden her canlı nerdeyse potansiyel yemekleridir.

Suya daldıklarında burun ve kulak deliklerini kapatır.

En önemli özelliklerinden birisi soluk ve yemek borularını birbirinden ayırarak suyun içinde bile rahatlıkla mükemmel bir şekilde yemeklerini yiyebiliriler. Tam bir ölüm makinasıdır ve kurtuluş imkansıza yakındır. Belgesellerde gösterilen timsahtan kaçış görüntüleri tamamen nadiren oluşan şeylerdir.Timsahlar ikiye ayrılır;

Tuzlu su timsahları: Boyları 4 ile 6 metre arasında değişmektedir. Agırlıkları 1.5 ton civarındadır. Saatteki hızı 20 km e kadar çıkmaktadır çok hızlı bir avcıdır. Bir çok hayvanla beslenebilir hatta insanla beslendiği bile görülmüştür.

Nil Timsahı:Tuzlu su timsahından sonra en büyük timsah türüdür. Agırlık olarka yarım ton gelmektedir. Bu timsahların özelliği ağzını açan kaslar çok zayıfır ama ağzına herhangi bir şey sıkışırsa cm kareye muhteşem bir basınç uygular. Gündüzleri güneş altında tembellik ederler ve enerji depolarlar.

Nehirlere gelen bufolu,zebra gibi memeli hayvanlar yemek listesinde başı çekmektedir.

3-Kertenkeleler

3000 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Genellikle kurak ve sıcak yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Kertenkelelerin o kadar çok çeşidi vardır ki havada uçanları, suda yüzenleri, renk değiştirenleri, toprak altında yaşayanları.

Kuyruklarını avcıları yanıltmak için koparabilirler ve yaklaşık 30 gün içinde yeniden çıkarırlar.

gila canavarı
gila canavarı

 

Gila Canavarı: Gila canavarı dünya üzerinde yaşayan 7 canlıdan biridir. İspanya’nın gila nehri civarında yaşamlarını sürdürmektedirler.70 cm e kadar uzayabilmektedir. Diger kertenkele türlerine göre çok daha heybetlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10