• DOLAR
  5,3412
  % 0,01
 • EURO
  6,0832
  % -0,11
 • ALTIN
  212,6298
  % -0,01
 • BIST
  92.827,29
  % -1,22
Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 Harikası,Dünyanın 7 Harikası nedir, Dünyanın 7 Harikası nelerdir, Dünyanın yedi harikası, Dünyanın 7 Harikası nerededir, Dünyanın 7 Harikası hangileridir.

Dünyanın 7 Harikası, İnsanoğlu ölümsüzlük duygusuyla yıllar boyunca kendinden söz ettirmek için tarih boyunca  bir çok eser bırakmıştır. Geçmişten gelen bu eserler yapıldığı dönemin en iyi eserleri olmakla birlikte günümüzde de değerini arttırarak kendinden söz ettirmeye devam ediyor

Dünyanın 7 harikası kavramını ortaya çıkarmak için birçok tarihçi ve bilim adamı  uğraşmış farklı listeler çıkarmışlardır taki MÖ 1. Yüzyılda Antipatros “dünyanın 7 harikası” kitabıyla günümüzdeki halen kabul edilen eserleri sıralamıştır.

[wp_ad_camp_1]

Kitapta yer alan 7 harika

-Zeus Heykeli

-Artemis Tapınağı

-Rodos Heykeli

-iskenderiye Feneri

-Babil’in Asma Bahçeleri

-Keops Piramidi

-Bodrum Mozolesi

Dünyanın 7 harikasından bu günlere dek hayatını sürdürebilen sadece  keops piramidi kalmıştır. Geri kalan eserler doğal olaylar sonucunda harap olmuştur.

[wp_ad_camp_1]

-Keops Piramidi

keops-piramidi
keops-piramidi

Şu anda halen daha varlığını sürdürebilen 7 harikadan biridir. Genellikle insanlar Mısır’daki piramitlerin hepsinin 7 harikaya dahil olduğunu zannederler ama gerçek sadece keops piramidi 7 harikanın içersindedi.

Keops piramidini bir anıt mezar gibi düşünebilirsiniz. Khufu ölümünden sonra kalacağı yeri dizayn ettirmek için bu piramit inşasına başlamıştır.

Yaklaşık inşası 20 yıl sürdü. Bilim adamlarının çalışmaları Keops piramidi yapılırkenki teknolojiyle bu yapının ancak 100 bin civarında insanla yapılabileceğini ortaya koydu. Bu piramitin yapımının zor olmasının nedeni piramiti oluşturan bir taşın 2 ton olması ve bu taşlardan 2.5 milyon tane kullanılmasından dolayıdır.

Bu yapı yapıldıktan 4 bin yıl sonra bile en yüksek yapı olarak kabul ediliyordu. Yüksekliği 145m yanlamasına kapladığı alan 230m idi. Yapımındaki hesaplamalarla ilgili hata payı 1000 de 1 di.

[wp_ad_camp_1]

-Babil’in Asma Bahçeleri

Babil’ in bu yapıyı karısına hediye olarak yaptırdığı düşünülüyor. Çorak arazilerde sıcaktan bunalan

babilin-asma-bahceleri
babilin-asma-bahceleri

Babil ve aile için küçük bir cennet yapma projesidir. Şelaleler, ağaçlar, çimler ile bir çölde bir ambiyans yaratmışlardır.

Yunan tarihçi strabo, Bahçeler üst üste katlar şeklinde inşa edilmiş, bu katlar toprak ile doldurulmuş ve bitkileri bu topraklar üzerinde yetiştiriliyordu. Bu çorak arazide su bulmak içinde fırat nehrinden su getiriliyordu. Bu çok katlı bahçenin en üst katına su basılıyor ordan sulaya sulaya tüm bahçelere iniyordu.

[wp_ad_camp_1]

-Artemis Tapınagı

artemis-tapinagi
artemis-tapinagi

Lidya kralı ,Artemis adına Chersiphron’a yaptırmıştır. Chersiphron o dönemin en büyük mimarıydı. Tapınagın ilgi çeken yönü ise yapı malzemesi olarak sadece mermer kullanılmasıydı. Bizim Osmanlı eserlerdeki külliyeler gibi bu eserde hem dini hem ticari alışveriş olarak kullanılıyordu. Kısacası insanların toplanma yeri gibi düşünebilirsiniz. Yaklaşık ölçüleri 90 a 45’tir.

Yapımından 200 yıl sonra kundanklama sonucunda eser ortadan kalkmıştır. Onarım için çabalarda yetersiz kalınca atıl vaziyette senelerini doldurmuştur.

[wp_ad_camp_1]

-Zeus Heykeli

Bu heykel yunanlılar tarafından Tanrı Zeus’a itafen yapılmıştır.Yunanlıların günlük hayatlarından en

zeus-heykeli
zeus-heykeli

sevdikleri şeyler arasında olimpiyat oyunları yer alıyordu. Bu olimpiyatlar Zeus’ a itafen yapılırdı. Olimpiyatların yaygınlaşmasıyla ve ün kazanmasıyla  Zeus’ u onurlandırmak için heykel yapımı başlamıştır.

Heykelin mimari yapısı incelendiğinde Zeus bir kral edesıyla tahtına oturup asasını kaldırmaktaydı. Heykelin büyük bir bölümü altından yapılmaydı. Bu heykel Lisbon tarafından yapılmıştı.

Bu harikanında sonu diğerleri gibi yangınla yok olmuştur.

[wp_ad_camp_1]

-Rodos Heykeli

rodos-heykeli
rodos-heykeli

Rodoslular kutsal saydıkları güneş tanrıları helios adına bu heykeli yaptırmıştır. Bu heykelin inşası yaklaşık 10 yıl sürmüş ve sonucunda 30 metrelik devasa bir yapı ortaya çıkmıştır. Heykeli tasfir ederken parmakları bile insanlardan büyük deniliyordu.

Makedonya ile yapılan savaşı kazandıktan sonra bu heykeli inşa etmişlerdir.

Heykelin akibeti ise yapımından 50 yıl sonra depremde yıkılmıştır.

[wp_ad_camp_1]

iskenderiye-feneri
iskenderiye-feneri

 

-İskenderiye Feneri

Günümüze kadar gelmiş en büyük Fener olma ünvanını elinden bulunduran bu Fener  denizcilerin kıyıya güvenli yanaşabilmeleri için ve önceden haber alabilmeleri için Mısır’ ın İskenderiye Kentinde yapılmıştır. Fener yakıldığında 50-60 km’ lik bir alanda çok rahat gözükebiliyordu.

15.yüzyılın sonlarına doğru doğal afetler yüzünden tamamen yok olmuştur.

[wp_ad_camp_1]

-Bodrum Halikarnas Mozolesi

bodrum-halikarnas-mozolesi
bodrum-halikarnas-mozolesi

Bir Anıt Mezar olarak düşünülebilecek yapı Kral Mousollos için yapılmıştır. 50 metre yükseliginde 40 metre genişliğine sahip bir yapıydı.

Bu yapımın akibeti ise haçlı seferleri sonunda bodrum kalesi yapmak için yıkılmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10