• DOLAR
  5,3032
  % -0,70
 • EURO
  6,0440
  % -0,75
 • ALTIN
  213,0073
  % 0,86
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenler

Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenler

Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenler

Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenler, Hayatımızın bir bölümünde artık mesleğimizi seçmemiz gerekiyor. Mesleği seçme dönemimizde yaklaşık olarak lise dönemine denk geliyor. Türkiye şartlarında biliyoruz ki insanlar istedikleri meslekleri yapamıyor. Seçtiğin meslek para getirecek mi? İş bulabilir miyim? İyi bir iş için Hangi üniversiteye gitmem gerekiyor? Hangi bölümü seçmem gerekiyor. İşte bunların cevabı verebilmek için kendimizi çok iyi tanımamız gerekiyor.

Başarılı insanları incelediğimizde bir çok ortak özellik görüyoruz. Bunlardan en önemlisi yaptıkları işi seviyorlar.

Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenler
Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenler

Şimdi ben sizlere Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenleri Anlatacağım

1-Ufkunuz Geniş Olsun ve Geleceğin Mesleğini Seçin

Arkadaşlar teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir çok meslek dalına artık ihtiyaç kalmamıştır. Duymuşsunuzdur eskiden nalbantlar vardı. Şimdiler de ise nalbant bulmak imkansız gibi bir şey. Demem o ki teknolojik gelişmeleri gözlemleyerek gelecek 10-20 yıl içinde dünyanın gideceği noktayı görmeye çalışın. Ben size tüyo vereyim,Bilişim- Elektronik sektörü dünyanın şuanda en büyük sektörü. Peki bunu biliyordunuz başka sektörlerden bahsedecek olursak hiç ölmeyecek sektörler  Gıda ve Genetik bunlar herkes tarafından bilinmez ama geleceğin gözde meslekleri.

2-İsteklerinize ve Yeteneklerinize Göre Meslek Seçin

Yukarda başarılı insanların ortak özelliğinden bahsettiğim tamda buydu. İlk olarak yapmanız gereken sevdiğiniz işi yapmak ve yeteneklerinizin o işe yatkın olup olmadığını kontrol etmektir.Sevdiğiniz bir işi yapmanıza yetenekleriniz engel olabilir. Ben mesela ressamlara çok özeniyorum ama çizim yetenegim sıfır o yüzden o alanda başarılı olamam. Burdan çıkarmamız gereken şey ilgi alanlarımızı yeteneklerimiz desteklemediği sürece başarılı olamayız.

Üniversite sınavından çok yüksek puanlar almış olabilirsiniz. Bölüm seçerken kesinlikle puanınıza göre değil ilgi ve yeteneklerinize göre seçin. Seçtiğiniz bölüm ömür boyu sizin işiniz olacak ve sevmeden yaptığınız iş sizi günden güne bitirecektir.

3-Üniversite ve Bölüm Seçerken Mezun Öğrenciler İle Görüşün

Türkiye’nin bir üniversite cenneti olduğunu biliyorsunuz. Bir çok kişi istedikleri bölüme gitselerde mutsuz oluyorlar. Üniversitenin olanakları , öğretim görevlerinin kalitesi, mezun öğrencilerin iş bulmak durumu gibi bir çok etkeni mezun öğrenciler ile konuşarak öğrenebilirsiniz.

Elektrik- Elektronik Mühendisliği seçecek bir öğrenciye kesinlikle teknik bir üniversite öneririm.İTÜ, KATÜ, ODTÜ gibi teknik alanda başarılarını ispat etmiş üniversiteler kaliteli öğrenciler yetiştiriyor. Eğitim fakültesi isteyen bir öğrenciye Gazi, İstanbul Üniversitesi, Marmara , ODTÜ , Bogaziçi, Hacettepe  gibi üniversiteleri öneririm.

Anlayacağınız o ki bölüme göre üniversite seçimi değişiyor. Hatta üniversitenin bulunduğu ile göre bile  değişiyor.

4-Üniversite Tercihinde  Büyük Şehirleri Seçin

Üniversite seçiminde fark ettiyseniz size önerdiğim hep Büyükşehirdeki üniversiteler. Bunun nedeni hem üniversite kalitesi hem de ortamın olanakları. Büyük şehirlerde Okurken kendinizi geliştirme açısından çok fazla olanak bulacaksınız. Okul bittikten sonra orda kalarak iş içinde size avantaj sağlayacak.

Türkiye’ de iyi noktalarda olmak istiyorsanız  İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde okumalısınız. Avrupada iyi bir yere gelmek istiyorsanız Almanya, İngiltere gibi ülkelerde okumalısınız. Dünyada iyi işler yapmak için ise Amerikada okumalısınız.

Facebook, twitter, instagram gibi uygulamaların Amerika’dan çıkması bir tesadüf degildir. Amerikada verilen eğitim tamamen proje tabanlı olmakla birlikte gençlerin ufuklarını açan bir anlayışla eğitim veriliyor.

5-Ne istediğinizi Bilin ve Siz Karar Verin

Türk ailelerinin ortak hastalığı çocuklarının yerine karar vermektir. “aman o sevmez” “o bilmez siz şundan koyun” “o yapamaz siz bana söyleyin” Arkadaşlar bu sözleri kendinize söyletmeyin. Siz bir bireysiniz ve yeteneklerinizin farkına varıp bir meslek seçebilirsiniz. Anne ve babalarınızın yapamadıklarını size yaptırma çabalarına boyun eğmeyin.

Kendisi doktor olamamış ya da doktorlara özenen bir aileye sahipsenin kesinlikle küçük yaştan itibaren kızını ya da oğlunu doktor olacak benim evladım diye sever. Bu onun yapamadığını size yaptırma çabasıdır. Boyun eğmeyin.

Doğru Meslek Seçimi İçin Yapılması Gerekenler, Kendinizi iyice tartın yeteneklerinizin farkına varın ve yapabileceğiniz meslekleri belirleyin. Başkalarının kararları yüzünden ilerde mesleğinizden mutsuz olursanız ömür boyu o insanı suçlayacaksınız bu yüzden şimdi araştırmaya başlayın…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-07 12:29:06
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10