• DOLAR
  5,3964
  % 1,28
 • EURO
  6,1238
  % 1,24
 • ALTIN
  214,5346
  % -0,07
 • BIST
  92.542,66
  % -1,52
Diş Fırçası Temizleme Yöntemleri

Diş Fırçası Temizleme Yöntemleri

Diş Fırçası Temizleme Yöntemleri

Dişlerimizi en az günde 2 kereden az olmamak üzere fırçalarız. Bu fırçalama işlemini diş fırçası ile yapıyoruz. Peki diş fırçasının temizliğini ne kadar önem veriyoruz?  Aylar boyunca kullanılan diş fırçaları başta çok yararlı gibi olsa da ilerleyen zamanlarda artık bizim saglıgımızı bozacak bakreteriler taşımaya başlıyor. Su ile yüzeysel olarak temizlenen diş fırçalarında tamamen bir temizlikten bahsedilemez.

Diş fırçalarımızı temizlediğimiz gibi aynı zamanda 3 aylık dönemlerde degiştirilmesi gerekiyor.

dis-fircasi-temizleme-yöntemleri
dis-fircasi-temizleme-yöntemleri

DİŞ FIRÇASININ GÜNLÜK TEMİZLİĞİ

Günlük olarak 2 kere dişinizi fırçaladığınızı düşünecek olursak şimdi söyleyeceklerimizi günde 2 kere yapmalısınız. Sabah kalktınız ve dişlerinizi fırçaladınız . Tabi diş fırçanıza macun sürüyorsunuz işte bizler bunuda yanlış yapıyoruz. Diş fırçasının nerdeyse hepsini macunla kaplıyoruz bu çok yanlış bir durum. Ufak bir parça diş macunu yeterli olacaktır. Sabah dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçasının üzerindeki macunu tamamen akıtana kadar su altında bekletin daha sonra diş fırçası üzerinde kalan suyu lavaboya dogru sallayın. Islak diş fırçasını kesinlikle kapalı bir ortama ya da hava almayacak diş fırçası kaplarına koymayın. Islak ve havasız ortamda kalan diş fırçası bakteri yuvası haline gelecektir.

Islak ya da nemli olan fiş fırçasını kagıt havluya sararak 1 saat civarı bekletip kurutabilirsiniz. Bu şekilde bakteri oluşumuzu önleyeceksiniz.

Haftalık Diş Fırçası Temizliği

Haftalık olarak diş fırçası temizleme yöntemlerini üstünden geçecek olursak;

-Karbonatlı suda bekletme

-Sirkeli suda bekletme

-Hidrojen peroksit içerisinde 3-4 dakka bekletme

– Kaynayan su içerisine atıp bekletme

Arkadaşlar bu saydıgım yöntemlerin hepsinde diş fırçası temizliği yapabilirsiniz ama size önereceğim ise karbonatlı ve sirkeli su kullanmanızdır. Hem dogal yollarla temizlemiş  olacaksınız hem de heran ulaşabileceğimiz malzemeler.

Yukarıdaki tüm yöntemleri kişisel olarak deneyin. Ailenin diger bireyleri birlikte aynı kap içersinde temizleme işlemi yapmayın.

Diş firçalarımızı temizleme işlemine önem versekte 3 ay da bir kesinlikle degiştiriniz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52