• DOLAR
  5,3474
  % 0,36
 • EURO
  6,1074
  % 0,97
 • ALTIN
  213,6176
  % 0,42
 • BIST
  92.827,29
  % -1,22
Çocuğum Otizmli Mi?

Çocuğum Otizmli Mi?

Çocuğum Otizmli Mi?

Otizm Nedir? Otizm Neden Olur? Otizmin Belirtileri Nelerdir? Otizmli Çocuğun Özellikleri Nelerdir? Otizmin Sebepleri Nelerdir? Otizm Teşhisi Nasıl Konur? Otizm Nasıl Anlaşılır? Çocuğumun Otistik Olduğunu Nasıl Anlarım? Otistik Çocuğa Nasıl Davranmalıyız? Otizm Tedavi Edilir Mi? Otistik Çocukların Davranışları Nasıldır?

Çocuğum Otizmli Mi1
Çocuğum Otizmli Mi1

Otizm Nedir?

Otizm nedir? Yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan sosyal ve iletişim becerilerinde sınırlılık gösteren, çevreyle ilgili uyaranlara tepki vermeyi etkileyen, oyun ve ilgi alanlarında kısıtlılık yaratan yaşam boyu süregelen gelişimsel bir bozukluktur. Bu durum otistik spektrum bozukluğu (OSB) olarak da tanımlanmaktadır. OSB nun büyük bir kısmı zeka geriliği olarak bilinse de zeka seviyesi normal ve normalin üstündeki çocuklarda da görülmektedir.

Otizmin Nedeni Nedir?

Otizmin nedeni nedir? Otizmin kesin sebebi bilinmemekle birlikte; genetik etkenler, çevresel etkenler (radyoaktif maddeler, alkol, sigara, uyuşturucu, aşılar, ağır metaller), doğum öncesi, doğum anı, doğum sonrası etkenlerin otizmi tetiklediği varsayılmaktadır.

 

 

Çocuğumun Otistik Olduğunu Nasıl Anlarım?

Otizmin Nedeni Nedir2
Otizmin Nedeni Nedir2

Çocuğunuzun Otistik Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? Otistik Çocukların Özellikleri Nelerdir? Otistik Çocuklar Hangi Davranışları Gösterirler?

 • Sosyal etkileşimde, sözel-sözel olmayan iletişimde sınırlılık vardır. Çocuk göz kontağı kurmakta zorlanır. İsmiyle seslendiğinizde bakmaz ya da kendisine söylenen bir şeyi duymuyormuş gibi davranır. Uzun süre gözün içine dik dik bakarak (tv izler gibi göze kitlenip kalır), göz kontağı hiç kurmayarak ya da kısa süreli göz kontağı kurarak sıra dışı göz kontağı kurmuş olur.
 • İletişim kurarken sınırlı jest ve mimik kullanır, çoğu zaman kullanmaz. Üzüldüğü, sevindiği, heyecanlandığı, ya da korktuğu yüz ifadesinden anlaşılmaz. Sosyal etkileşimde sosyal mesafeyi kestiremez. Çevresindekilere ne kadar yakın ne kadar uzak duracağını ayarlayamaz. Kimine çok yakın, bitişik dururken kimine fazlaca uzak mesafede durabilir.
 • Konuşurken alışılmadık ses tonları çıkarır. Çoğu zaman ses tonları monotondur, tek tonda konuşurlar, vurgulama yapmazlar.Konuşurken tekrarlayıcı ve kalıplaşmış kelimeler, cümleler kullanırlar. Öğrendiği cümle ya da kelimeyi sürekli tekrar eder. Örneğin; nat nat nat çokonat, ton ton ton dardanel ton vb.
 • Sterotipik hareketler yani tekrarlayıcı hareketler sergiler. Bir hareketi istem dışında birden çok kez tekrarlar. Örneğin; ellerini birbirine vurma, kendi etrafında dönme, ileri geri sallanma, parmaklarını gözlerinin önünde hareket ettirme, parmaklarını hareket ettirerek havada şekiller oluşturma, eliyle ritmik şekilde kulaklarına, yanaklarına ya da vücudun herhangi bir uzvuna vurma, ışık açıp kapatma vb.
 • Akran ilişkilerinde güçlük yaşar. Sosyal ve duygusal açıdan kendini izole ederek, akranlarına karşı umursamaz davranışlar sergiler. Arkadaşlık kurmakta, iletişimi başlatmakta sınırlılık gösterir. Belli başlı kişilerle ilgi alanları dâhilinde konuşma gerçekleştirir, konu dışına çıkıldığında ya da kişi değiştiğinde iletişimi koparır.
 • Cansız objelerle, varlıklarla vakit geçirmek ister. İlgi, yetenek, duygularını başkalarıyla paylaşmaz, yalnız vakit geçirir. Örneğin; ailesiyle birlikte ya da arkadaşlarıyla yemek yemek, tv izlemek, oyun oynamak yerine yalnız başına yapmayı tercih eder. Grup içinde kendini soyutlar.
 • Oyuncaklarla uygun olmayan şekilde oynar. Örneğin; Legoları birbirine takıp çıkarmak yerine sıralar, arabaları sürmek yerine sıralar, hamura şekil vermek yerine parmaklarının arasında gezdirir, vücudunda gezindirir. Sosyal oyunlara karşı ilgisizdir. Evcilik, doktorculuk vb. Küçük yaşlarda oynanan ce-e vb. oyunlara tepki vermez.
 • Rutin davranışları erteleyemez. Belli düzene, sıraya, rutine karşı aşırı hassasiyet gösterir. Örneğin; ayakkabılarının her birinin yeri hep aynı düzende sıralanmak,  gideceği yere hep aynı güzergahtan gidip gelmek, eve girince önce televizyonu açıp sonra işlerine bakmak, evdeki eşyaların yeri değiştiğinde tedirgin olur, huzursuzlaşır, öfke nöbeti geçirir.
 • Cansız nesnelere objelere karşı takıntılı hareketler sergiler. Örneğin eline aldığı nesneyi sürekli koklamak, ellerinin arasında çevirmek vb. Dönen, hareketli nesnelere karşı aşırı duyarlıdır. Örneğin; çamaşır makinesi, arabanın tekerliği ya da pervane gibi cisimlere gözlerini ayırmadan uzun süre bakar. İlgilendiği nesneyi sürekli yanında taşır. Örneğin; oyuncak parçası, zincirin bir halkası vb. elinden bırakmak istemez, sürekli gözünün önünde durmasını ister.

 

Otizm Tedavi Edilir Mi? Otizm Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuğumun Otistik Olduğunu Nasıl Anlarım3
Çocuğumun Otistik Olduğunu Nasıl Anlarım3

Otizm bir hastalık değildir. Sosyal, duygusal ve iletişim becerilerinde sınırlılık gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Doğru teşhisle, terapiyle, erken yaşta özel eğitimle, uygun eğitim planı ve destekleyici ilaçlarla belirtiler en aza indirilebilir. İlgileri yetenekleri, becerilerini geliştirip kendi kapasitesinde mümkün olan en üst düzeye getirilebilir. Her otizmlinin kendine özgü bireysel farklılıkları vardır bu sebeple müdahale planı özel, bireysel ihtiyaçlara göre şekil almalıdır.

Otistik Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

Otizmli bireyin özelliklerini, dünyayı algılayışını, diğer çocuklardan farklılığını, bazı durumlardaki hassasiyetini bilip onu anlamalıyız. Bu demek değildir ki ona farklı bir davranış sergileyelim. Ona normal davranışlarımızı da göstermeyi ihmal etmeyelim. Yeri geldiğinde “Aferin, Bravo, Başardın” gibi övünç sözlerini söyleyip, yeri geldiğinde de “Hayır, Üzgünüm olmaz” gibi duygularımızı kaşlarımızı çatarak, jest ve mimiklerimizle de belirtmeliyiz. O konuşmasa da, bizimle ilgilenmese de, oyuna katılmasa da biz onunla konuşmalı, oyun oynamalı, ilgilenmeliyiz. O an için tepki almasak da bir süre sonra tepkiler alınacaktır.

 

Otizm Tedavi Edilir Mi Otizm Nasıl Tedavi Edilir4
Otizm Tedavi Edilir Mi Otizm Nasıl Tedavi Edilir4

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52