• DOLAR
  5,3032
  % -0,70
 • EURO
  6,0440
  % -0,75
 • ALTIN
  213,0073
  % 0,86
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
Çernobilde Ne Oldu?

Çernobilde Ne Oldu?

Çernobilde Ne Oldu?

Çernobilde Ne Oldu?, Çernobil Faciası, patlaması,  O kara günü kimse unutmamıştır. Sovyetler birliğinin bir ülkesi olan Ukrayna’ nın Çernobil kentinde bir aksaklıktan dolayı nükleer enerji santralinin 4 numaralı reaktöründe büyük bir patlama meydana geldi.

[wp_ad_camp_1]

cernobil-faciasi
cernobil-faciasi

Firma yetkilileri bir deneme yapmak istemişti ama hesap etmedikleri bu denemeyi çalışır vaziyette bir nükleer santralde yapmak en ufak bir dikkatsizlikte faciaya neden olacağıydı.

Deneme yaptıkları bölüm ise soğutma ünitesindeydi. Sogutma bölümüne enerji sağlayan gücün  azalması durumunda jeneratörler devreye girmeden önce nükleer santral türbünlerinin gerekli enerjiyi sağlayıp ağlayamadığını kontrol edeceklerdi.

[wp_ad_camp_1]

4.Reaktörün güvenlik sistemleri bilerek devre dışı bırakılmıştı. Bu reaktörün gücü normal çalışmak enerjisinin yüzde 25 ine indirildi. Tabi her şey kâğıtlarda yazan gibi olmadı reaktör gücünü nerdeyse tamamen kaybedildi. Bu durumda enerjiyi tamamen kestiler. Yaklaşık 30 saniye sonra ortaya büyük bir enerji çıktı. Bu enerjiyi engellemek için var olan güvenlik sistemleri devre dışı kalmıştı.( Bu güvenlik sistemi olası bir zincirleme reaksiyona karşı önlem içindi).

Ortaya çıkan enerji o kadar büyüktü ki  muazzam bir patlamayla reaktörü örten 1000 tonluk koruyucu fırlayarak yerinden çıktı. Ortamdaki ısı 2500 C dereceye çıkmasıyla yakıt hücreleri bir bir eridi. Yaklaşık 10 gün boyunca reaktör yanmaya devam etti. Tabi bu durumda etrafa o kadar büyük çapta radyasyon yayıldı ki 2. Dünya savaşında Japonya ya atılan bombaların yaydığından çok daha fazlaydı.

Çernobil Nükleer Santrali Söndürme Çabaları

Radyasyon patmalarına ve yangınlarına nasıl müdehale edileceğine dair pek bir bilgisi olmayan hükümet  devamlı suyla söndürmeye çalıştı bununla bir sonuca varamayınca binlerce ton kurşun ve kum atıldı. Bu yolla yangını hapsetmek istendi.

[wp_ad_camp_1]

cernobil-nukleer-santrali-sondurme-cabalari
cernobil-nukleer-santrali-sondurme-cabalari

Hapsetme fikri ilk başta çok iyi gözükse de gerçek uygulamada reaktörün ısısını devamlı arttırdı ve daha büyük radyasyon salınımlarına neden oldu. Hata üstüne hata yapılıyordu günler geçtikçe ortaya salınan radyasyon artıyordu.

Tüm mühendislerin çabalarıyla etkili bir çözüm bulundu  reaktör nitrojenle söndürülecekti ve beklenen sonuç gerçekleşti 6 mayısta tamamen yangın kontrol altına alındı.

Bu söndürme ve reaktörün kontrolünü sağlama görevi esnasında 1000 lerce insan  hayatını kaybetti. Bu söndürme görevinde insan gücünede ihtiyaç vardı ve İşin acı olan tarafı ise radyasyonla mücadele ekipleri hiçbir önlem almadan ölüme gönderildi. Normal bir nükleer santralde çalışan bir insanın 700 yılda alabileceği radyasyonu bu insanlar 3-5 saatte aldılar.

Yakın zamanda görevlerde aktif rol alan 30 kişi hayatını kaybetti . Çernobil şehrini kurtarma operasyonun çalışan 900 bin kişi ise ölümden kurtulamadı. Uzaktan veya yakından görev alan herkes bu işten etkilendi ve şanslı olup yaşayanlar bile ileriki yaşlarda kanser oldular.

[wp_ad_camp_1]

cernobilde-patlamadan-sonra-insanlar
cernobilde-patlamadan-sonra-insanlar

Çernobil’de Facia Bitmiş miydi?

4.reaktör söndürülsede halen sıcaklığını koruyordu ve etrafa radyasyon yaymaya devam ediyordu. Bu durumu engellemek için 4. Reaktörün üstüne devasa şekilde beton bir duvar örüldü (bu duvara lahit deniyor) Sıcak reaktör temelde büyük çukurlar meydana getireceği düşünülüyordu bu yüzden 170 maden işçisi 160 metrelik bir çukur kazarak reaktörün altına soğutma ünitesi yerleştirdi.

Lahit dediğimiz yapı çok acil yapıldığı için gerekli donanımları sağlamıyordu ve yaklaşık 35 yıllık bir örü vardı. Bu yapının demir kısımları zamanla paslanmasından dolayı yağmur suları 4. Reaktörü sızıyor ve radyoaktif maddeye dönüyordu. Tabi radyasyona maruz kalan sularda toprağa sızıyor ve toprağı kirletiyordu.

Halen Çernobil de işler  yoluna girmedi, kirlenme devam ediyor. Lahitin dayanıksız olması kirlenmeyi hızlandırıyor. Şuanda binlerce ton radyoaktif madde çernobilde yeni bir faciaya neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-07 12:29:06
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10