• DOLAR
  5,2826
  % -1,08
 • EURO
  6,0161
  % -1,21
 • ALTIN
  211,3640
  % 0,53
 • BIST
  93.724,41
  % 0,97
Format attıktan sonra kurulması gereken programlar

Format attıktan sonra kurulması gereken programlar

Format attıktan sonra kurulması gereken programlar

Format attıktan sonra kurulması gereken programlar, Bilgisayarınızı formatladıysanız ya da yeni bir bilgisayar satın aldıysanız sıfırdan Windows kurmanız gerekir. Windowsu kurdaktan sonra bilgisayarı kullanabilmek için belirli programları indirmemiz gerekir. Kuracağınız bu programları ben sizlere tek tek anlattım ve artık her format sonrası araştırmanıza gerek kalmayacak.

Windows 7- 8-10 kurduktan sonra kurmanız gelen programlar, driverlar nelerdir? Format sonrası hangi programları kurmalıyım?      Formattan sonra hangi programlar kurulur?

 

Bilgisayarıma format attıktan sonra kurulması gereken programlar
Bilgisayarıma format attıktan sonra kurulması gereken programlar

Not: Tüm programları kurabilirsiniz ama tavsiyen ne iş yapıyorsanız size yarayan hangi programlarsa o programları kurun. Çizim yapıyorsanız autocad kurun ya da video editliyorsanız sony vegas kurun.Güçlü bir sisteminiz yoksa Bilgisayarınız yavaşlayacak ve hatta kaldırmayıp çökecektir ve yeniden format atmanız gerekecek.

Sizin ihtiyacınız olan programları belirlemeniz gerekiyor. Format attıktan sonra gerekli olan programları ben buraya genelde manada yazacağım. Her format attıktan sonra buradan programlara ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarıma format attıktan sonra kurulması gereken programlar hangileridir?

1-).NET FRAMEWORK

Bu programı doğrudan kullanamazsınız ama yükleyeceğiniz programlar bu programı kurulu olmasını isteyecek. Kısacası sizin işletim sisteminiz ile programlar arasında bir köprü kurup uyum sağlamasını sağlayacak. Format sonraki kurulması gereken elzem programlardandır. Bu linkten indirebilirsiniz “https://www.microsoft.com/tr-TR/download/details.aspx?id=53344

2-)Winrar- Winzip Programı

Format sonraki kesinlikle indirmeniz gereken programların en başında olan program winrar programıdır.Winrar- winzip programı dosya sıkıştırmaya ve sıkıştırılmış dosyayı açmaya yarar. İndireceğiniz bir çok program ziplenmiş şekilde ineceğinden onları açmak için bu programı kullanacaksınız

3-)İnternet Tarayıcı (chrome gibi)

İnternette hızlı bir şekilde dolaşabilmek için bizim ekstradan web browserlar ( tarayıcılar ) indirmemiz gerekiyor.

Format atıldıktan sonra Windows kurulduğu anda Explorer işletim sistemiyle birlikte gelir ama internette sörf yaparken çok yavaş olduğu için benim size önerim chrome, opera, Firefox bunları kullanmalısınız

4-)Sürücüleri Yükleme

Bilgisayarınıza format attıktan sonra ekran kartınızı, ses kartınızı ve diğer aparatları işletim sisteminize tanıtmanız gerekiyor. Son sürümlerine ulaşmak için internetten hangi marka ekran kartıysa örnegin “nvidia gtx 1060 6 gb ekran kartı driver” diye arattığınızda çıkacaktırç nvidia ekran kartı olanlar http://www.nvidia.com.tr/drivers bu siteden indirebilirler.

5-)Media Player-Video Oynatıcılar

Bilgisayarınıza format attıktan sonra videolar , filmler izlemek mp3 inlemek için bir video oynatıcısına ihtiyacınız olacak. Windows kurulduktan sonra media player kurulu gelecek ama her video açmaya bilir size önerim vlc media player, gom player bunlardan birtanesinide kurarsanız rahat bir şekilde tüm videoları filmleri izlerseniz.

6-)Kodek Programı

Farklı uzantılı tüm dosyaları açabilmek için gerekli olan bir muzzam bir programtır.Wmv, mp3, mp4 gibi farklı uzantıdaki dosyaları media player açamaya biliyor.

7-)Video indirme programı

Facebookta, youtubede beğendiğiniz programları bilgisayarınıza indirebilmeniz için internet dowload manager programını kurmanız gerekiyor. İyi bir arşivci iseniz bu program çok işinize yarayacaktır. Begendiğiniz programları bilgisayarınıza indirerek arşivleyebilirsiniz.

8-)Ccleaner  Programı

Ben bilgisayarıma format attıktan sonra kesinlikle bu programı kuruyorum.Bu programı basitçe anlatmak gerekirse bilgisayarımızın çöpçüsüdür. Her girdiğimiz siteden bizlere çerez dosyalar gelir ve bunlar kayıt altında tutulur. Örnegin bir foruma girdiniz ve bir daha girmeyeceksiniz o  foruma ait bilgiler bilgisayarınızda tutulur aslın hiç ihtiyacınız olmayan bir şeyi bilgisayarınızda depolandığı için işletim sisteminizde biriken bu dosyalar şişme yapar. Ccleaner programı ise gereksiz kaydedilen dosyaların hepsini silmeye yarar.

 

9-)Microsoft Office Programları

Microsoft Office programı bilgisayarınızda yazı yazıp ,tablolar oluşturabilmeniz için muhakkak gerekli bir programdır. Ödev, proje, slayt, tez hazırlayabilmeniz için kesinlikle gerekli bir programdır. Format sonrası yüklenmesi gereken programlar arasında başlarda yer alır.

10-)Java

Mebbiste not görüntüleyebilmek için ya da internet browserımızdan oyun oynayabilmek için gerekli olan bir programdır. Bazı yerlerde video izleyebilmek içinte bu programın kurulu olması gerekiyor.

Adresinden indireiblirsiniz.https://get.adobe.com/tr/flashplayer/

11-)Dirext Programı

Bu programı en çok oyun oynarken ihtiyacınız olacak. Bazı programlar  dirext 11 desteklerken bazıları dirext 12 istiyor. Ekran kartınızın düzgün çalışabilmesi için bu programın kurulu olması gerekiyor.

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/179113/how-to-install-the-latest-version-of-directx

12-)Flash Player

Çocukların oynadığı flas oyunları çalıştırabilmek için bu programın yüklü olması gerekiyor ayrıca .swf uzantılı dosyaların çalışması için bu program gerekli.

https://get.adobe.com/tr/flashplayer/

CD ve DVD  ‘ ye şarkı nasıl atılır?

13-)CD-DVD Yazma Programı

Format sonraki gerekli olan programlar listesinde ortalarda yer alan bir programdır. CD yada DVD ye video, müzik, mp3 atmak için gerekli olan programdır. Cd yazma programları arasında en iyisi nero programıdır.

14-)Adobe Reader

Wiki pedi çok kullanan bir kişiyseniz ya da bilimsel makaleleri okuyan bu program sizin için en başta yer alacaktır. Bu program pdf uzantılı dosyaları açmanıza yarar. Bildiğiniz gibi pdf dosyaları üzerinde oynama yapılamaz.

https://get.adobe.com/tr/reader/

15-)Skype

İşletim sistemi kurulduğunda gelen programlardan biridir eger ki kurulu degilse skype kurarak arkadaşlarınızla anlık olarak sohbet edebilir, görüntülü konuşabilirsiniz.

Genelde uzak akrabası olanlar bu programı çok tercih ediyorlar. Eski manada msn gibi bir program.

https://www.skype.com/tr/get-skype/

16-)Anti-Virüs Programı

Bilgisayarınızı internette dolaşan virüslerden ve hacklerdan korumak için gerekli olan programlardan birisidir. İnternette dolaşırken yanlışlıkla girdiğimiz sitelerden veya indirdiğimiz dosyalardan bilgisayarımıza virüs bulaşır. Bu virüsler sistemimizi acayip yavaşlatır o yüzden bir anti-virüs programına ihtiyacınız var. Benim size önerim AVG anti-virüs programı sizler için yeterli olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10