• DOLAR
  5,3420
  % 0,03
 • EURO
  6,0829
  % -0,11
 • ALTIN
  213,2324
  % 0,25
 • BIST
  93.180,01
  % 0,38
Beynimizin Yüzde 10 nunu Kullandığımız Gerçek midir?

Beynimizin Yüzde 10 nunu Kullandığımız Gerçek midir?

Beynimizin Yüzde 10 nunu Kullandığımız Gerçek midir?

Beynimizin Yüzde 10 nunu Kullandığımız Gerçek midir?, Yıllardır arkadaşlar arasında muhabbetlerde hep insanlarının beyninin çok küçük bir kısmını kullandığını iddaa eden bir çok kişiye rastlarız. Hatta abartı örnekler vererek Einstein bile yüzde 6 sını falan kullanıyormuş gibi örnekler verirler. Üstüne ekleyip daha fazlasını kullansak insanlık neler yapar bilinmez gibi cümlelerle süslenir. Ki durumu daha da dramatikleştiren arkadaşlar vardır. Beyin kullanma oranı arttıkça gözleriyle cisimleri hareket ettirebileceğine inanan insanlar vardır. Bu tarz düşünce yapıları bilim ve mantıktan uzak kulaktan duyma efsanelere inanan insanların açıklamalarıdır. İnsan beyni geliştirilebilir bir metaryeldir ama bu demek değildir ki biz çok çok az bir kısmını kullanıyoruz.

[wp_ad_camp_1]

beynimizin-yuzde-10-nunu-kullandigimiz-gercek-midir
beynimizin-yuzde-10-nunu-kullandigimiz-gercek-midir

İnsanlar Beyninin Yüzde Kaçını Kullanır

Beyin kullanımı alanında ilk araştırmaları yapan bilim adamı  Harvard Üniversitesinden William James’tır. William insanların IQ sınırı olduğuna inanıyordu. Kullanabilecekleri maksimum IQ seviyesi 250 ile 350 arasında olduğunu  söylüyordu. Normal insanlar arasında 250 IQ seviyesine toplumun sadece yüzde 3 lük kısmının erişebileceğini söylüyordu. Bu araştırma insanlar tarafından yanlış yorumlanarak

“İnsanlar beyninin sadece yüzde 3 ünü kullanabiliyor şeklinde “ yorumlanmıştır. Bu şekilde insanlar birbirine anlatarak bu yanlış inanç çok büyük kitlelere ulaşmıştır.

[wp_ad_camp_1]

evrim-teorisinin-beyin-kullanimi-aciklamalari
evrim-teorisinin-beyin-kullanimi-aciklamalari

Beynin kullanımı alanında araştırma yapan bir diğer bilim adamı ise  James Kalat’ tır. James’ a insan beynini derinlemesine inceleyerek insan beyninde farklı noktalar keşfetmiştir. Beynin bazı bölümlerinin her zaman çalışmadığını gün içerisinde farklı zamanlarda aktif olduğunu ileri sürmüştür. Medya ise işine geldiği şekilde çevirerek insanoğlu beyninin hepsini kullanamıyor sadece yüzde 10 unu kullanıyor şeklinde çevirmiştir. Garip olan ise James’ in iddası gün içersinde farklı zamanlarda aktif olan bölümlerden bahsetmiştir ,günün tümünde aktif olmayan bölümler yüzünden insanoğlu beyninin yüzde 10 unu kullanıyor şeklinde çevirmekte medyanın reyting kaygısından dolayıydı.

[wp_ad_camp_1]

Prof. Dr. Berry Gordon olaylara çok farklı bakarak bu yanlış inancın saçmlığını ortaya koymuştur ve açıklamaları, İnsanlar beyninin yüzde 10 unu kullanıyor olsaydı beynimize aldığımız hasarların bir çoğundan etkilenmememiz gerekirdi. Düşünün ki yüzde 90 ı et parçası sadece yüzde 10 u çalışan bir mekanizmada direkt olarak beyne gelen darbelerde çalışan kısma gelme olasılığı çok düşüktür ama gerçekte beyne gelen ufacık bir hasarın bile anında hayatımızı etkilediğini görüyoruz. İnanılanın aksine beynimizin her noktası bizim için önemlidir.

Evrim Teorisinin Beyin Kullanımı Açıklamaları

Evrim teorisini az buçuk biliyorsak eger evrimin değişmeyen yasası kullanılmayan organlar nesiller boyunca körelir. Körelmeyen uzullarımızda işlev kazanacaktır. İnsanlık tarihine baktığımızda devamlı insanların beynini daha çok kullandığı ve daha akılcı çözümler geliştirdiğini görüyoruz. Bu durum bile beynimizle ilgili yanlış inancı açıklıyor. Teknolojinin devamlı gelişmesi insanların hep üstüne koyması beynimizin devamlı geliştiğini gösterir. Yüzde 90 kullanmadıgımız bir organ nesiller boyunca gelişmeyecektir. Bu yüzde beynimizin yüzde 10 unu kulladıgımız bir saçmalıktır.

[wp_ad_camp_1]

insanlar-beyninin-yuzde-kacini-kullanir
insanlar-beyninin-yuzde-kacini-kullanir

Tomografi cihazlarıyla beynin tüm bölümleri çekilerek uyurken bile insan beyninin tamamının aktif olduğu görülüyordu.

Beynimizin belirli bir kısmı çalışmadığında büyük rahatsızlıkların içinde olduğumuz durumdur. Beynimizin sol lobunda meydana gelen bir hasar vücudumuzun sag tarafını etkilemekte.

Beyni bir bütün olarak görüp tek bir mekanizmadan çalıştığına inanmak yanlıştır. Beynin her bölümü farklı bir işlev edinmiştir ve birbiriyle bağımlı şekilde uyum içinde çalışmaktadır. Herhangi bir bölümündeki aksaklık tüm beyni etkilemektedir.

Vucudumuzda kullanmadığımız bölümler körelir ve çürüme başlar. Söylenenler gibi beynimizin yüzde 90 ını kullanmasaydık büyük bir bölümü çürümüş halde olmalıydı. Ölenler üzerinde yapılan otopsilerde beynimizde hiçbir bozulma olmadığı görülüyor.

Evrim kanunlarında olan körelmeyen organlarımız daha da gelişecektir kanunundan yola çıkarak beynin nesiller boyunca geliştiğini biliyoruz.

[wp_ad_camp_1]

Yukardaki açıklamalardan da anlayabileceğiniz gibi beynimizin tamamını kullanıyoruz. Bu yanlış inancı ise gizemli şeyleri paylaşmayı seven medyanın bir ürünüdür.

Mistik (insan üstü) şeylere inanmayı seven insanlar beynimizin hep daha fazla kapasitesinin olduğuna inanmak istemiştir. Tarihsel süreçlerde yapılan yapıların uzaylıların yardım ettiğini düşünmüştür. Beynimizin tamamını kullanıyoruz ama bu demek değildir ki dahada gelişmeyecek. Beynimizin bir sınırı yoktur nesiller boyunca gelişecektir ama bu şuan tam olarak kullanmadığımız anlamına gelmiyor.

Sonuç olarak insanoğlu beyninin yüzde yüzünü kullanmaktadır. Nesiller boyunca insan zekası gelişecektir. Sınırları olmayan insan beyni hep kendi sınırlarını arttırarak ilerleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10