• DOLAR
  5,2973
  % -0,81
 • EURO
  6,0360
  % -0,89
 • ALTIN
  212,1617
  % 0,61
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI, Bu hayattaki en değerli varlıklarımız çocuklarımızdır. Geleceğimiz ve umudumuz olan çocuklarımızın başarılarını olumlu yönde yönlendirmek geleceğimizin güvencesini oluşturmaktadır. Bizim için her şeyden önemli çocuklarımızı yetiştirirken kimi zaman çelişkiye düşüp, gelecekleri için kaygılanıyoruz. Başarılı, mutlu, uyumlu bir çocuk yetiştirmek elbette ki her ebeveynin ortak temennisidir. “Çocuğum nasıl başarılı, mutlu bir çocuk olur?” diyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Bir eğitimci olarak, bu hedef doğrultusunda neler yapılmalıdır, nelerden sakınılmalıdır, anne babaya düşen görev ve sorumluluklar nelerdir, bu yazı dizisini sizler için derledik.

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN 5 ALTIN KURALI

 1. Öncelikle Siz Mutlu ve Başarılı Olun

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI 1
BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI 1

İlk maddeye siz değerli ebeveynlerimizden başladık. Çünkü biliyoruz ki biz değişirsek dünya değişir. Çocuklarımıza da şekil vermek istiyorsak bu işe önce kendimizden başlamalıyız.  Pedagog ve psikologların yaptığı araştırmalar gösteriyor ki depresif semptomlar (beliritler) gösteren ailelerin çocukları da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Çünkü depresif bozukluk hem vücudu, hem düşünceleri, hem de duygu durumunu (mood) etkilemektedir.

O halde yapılacak tek bir iş var: “mutlu olmayı seçmek” ve bu enerjiyi çevrenize yaymak. Ebeveynin mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmesi için öncelikle kendi mutluluğunu önemsemesi ve bunun için çaba sarf etmesi gerekir. Unutmayın her şey öncelikle “mutlu olmayı seçmekle” ve birinci önceliğiniz haline getirmekle başlar.

Neşelenin, şakalaşın, olumlu olun… Çocuğunuzla şakalaşmak, ona olumlu düşünce ve duygularla yaklaşmak; çocuğunuzun sosyal başarısı için kendisini hazırlamasına yardım eder. Sizler şaka ya da taklit yaptığınızda, çocuklarınıza yaratıcı düşünmek ve stresle başa çıkmak için zemin hazırlamış olursunuz.

Bizler neyle karşılaşmak istiyorsak, ayna misali, aynısını görmek için önce biz o davranışı yapmalıyız. Düzeltilecek şeyler varsa farkına varıp önce kendimizden başlayalım.

 

 1. Mükemmeliyetçi Olmayın

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN 5 ALTIN KURALI2
BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN 5 ALTIN KURALI2

Kimse mükemmel değildir.  Bu nedenle mükemmel ebeveyn olmak  ve mükemmel çocuk yetiştirmek için kendinize ve çocuğunuza işkence etmeyi bırakın. Ebeveynler genelde toplumun beklentisine kapılır ya da  kendi çocukluk dönemlerinde gerçekleştiremediklerini çocuklarının gerçekleştirebilmesi için uğraşırlar.

Aile yapılarındaki en büyük sorunlardan birisi mükkemmelliyetçi yaklaşımdır..”Mükemmel bir çocuk olmalarını” yani yaptıkları her şeyi en iyi şekilde, birincilikle yapmalarını, hep dört dörtlük olmalarını isterler. Bu ebeveynler çocuklarına hata yapma şansı tanımaz, affetmez, gaddarlaşır, telaş, kaygı ve öfke yaşarlar.Bu durum hem anne babayı hem de onlardan etkilenen çocuğu strese sokup mutsuzlaştırır.

Mükemmelliği değil mutluluğu yakalayın.

 Öncelikle çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin, ona insan olduğu için değer verin.

Çocuğunuza güvenin, inanın, arkasında olduğunuzu ona hissettirin.

Onu hiç kimseyle karşılaştırmayın. Onu kendisiyle, kendi içinde yarışmaya teşvik edin, böylelikle başarı hırsının kaygıya dönüşüp mutsuzlaşmasını engellemiş olursunuz.

Sevgi ve disiplin dengesini kurun.  Olumlu davranışlarına, yapabildiklerine odaklanın. Olumsuzluklarını ortaya koymaktan olabildiğince kaçının. Yeteneksizliklerini ve deneyimsizliklerini başka başarılarıyla gidermeye çalışın. Becerilerini geliştirme konusunda destekleyin.

Hatalar hepimize bir şeyler öğretti ve bizi geliştirdi. Çocuklarımızın da bizler gibi hata yaparak öğrenmeli, hatalarının sonucunu yaşayıp davranışlarının sorumluluğunu almayı öğrenmelidir.

 1. Çocuğunuzu Takdir Edin

mutlu çocuk yetiştirmek için gerekli olan3
mutlu çocuk yetiştirmek için gerekli olan3

Çocuğunuzun yapmaya çalıştığı, gayret ettiği, emek verdiği, uğraştığı işler başarıyla sonuçlanmasa dahi onu takdir edin. “Gayretli çalışmalarından dolayı seninle gurur duyuyorum”, “ Bu işe emek ve çaba vermen bizi çok mutlu ediyor”, “ Gösterdiğin emek sayesinde böyle gidersen iyi işler başaracağına inanıyorum” gibi sözlerle çocuğunuzu yüreklendirmek onu motive edip, mücadeleci ruhunu güçlendirecektir.

 

 

 

 1. Ödül ve Ceza Yöntemi

mutlu çocuk nasıl yetiştiririm4
mutlu çocuk nasıl yetiştiririm4

 

Ödül-Ceza Nasıl Uygulanmalı?

Çocuklarımızı yetiştirirken kurallar koyar, disiplin alanları oluştururuz. Onların yanlışını azaltmak için cezayı, doğruyu pekiştirmek için ödülü kullanırız. Eğitimde bu şöyledir:  istenen, beklenen olumlu davranışı pekiştirmek için ödülü; istenmeyen, kaçınılması gereken olumsuz davranışı söndürmek için ceza sistemi kullanılır.

Her çocukta bireysel farklılıklar olduğu için ödül sistemi de çocuğunuza göre şekillenecektir. Çocuğunuzun başarısını ödüllendirmek isteyeceksiniz ama ödül doğru seçilmediğinde ve kullanılmadığında olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Ödül verirken nelere dikkat etmeliyiz?

başarılı çocugun sırları5
başarılı çocugun sırları5

Çocuğunuz için en doğru, en zararsız ödül şekli onu sosyal açıdan onurlandırmaktır. Bunlar sözel ifadeler ve beden hareketleri şeklindedir. Gülümseyerek, sarılarak, kucaklayarak, kafasını okşayarak, elinizle çak yaparak doğru davranışı tebrik edebilirsiniz. Bunları yaparken onu desteklediğinizi belirtip, övgüde bulunabilir, onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz.  Çocuğunuza övgüde bulunurken “benim akıllı çocuğum”, “çok zekisin”, “benim kızım çok güzel” gibi kalıplardan uzak durup;  “emeğini ve başarını tebrik ediyorum”, “Gayretin beni çok mutlu ediyor” diyerek onu motive edici, emeğine, gayretine iltifat ederseniz başarısının sürmesine zemin hazırlamış olursunuz.

Çocuğunuza her olumlu davranış için büyük hediyeler (pahalı oyuncaklar, giyecekler vs.) almaktan kaçının. Bu durum çocuğunuzu her defasında daha büyük, daha pahalı olanı beklemeye, daha fazlasını istemeye iter. Böylelikle çocuğunuzu ödüllendirmekten çok ödülle cezalandırmış olursunuz.

Ödüler illaki maddi değer içermez, doğru ödül çocuğa kısa vadede, hemen verilmelidir.

 

 

 

 

 

Cezalandırma nasıl olmalıdır?

başarılı çocuk yetiştirme6
başarılı çocuk yetiştirme6

Ceza verirken ilk dikkat etmemiz şey; verilen cezanın çocuğun canını yakmayacak, gururunu, benliğini, kişiliğini, özgüvenini incitmeyecek cezalar olmasıdır. Bu tarz cezalarla çocuğunuza hiçbir şey öğretmez sadece kendinizi tatmin etmiş olursunuz. Çocuğunuz size karşı korku geliştireceği için içe dönük, pısırık, korkak, özgüveni düşük bir çocuk olarak yetişmiş olur.

Uyarın

Öncelikle çocuğunuzu yaptığı davranıştan ötürü uyarıp, ne yapması gerektiği hakkında bilgilendirin. Uyarı yumuşak bir üslupla ve gerekçeleri yapılmalıdır. Unutmayın ki uyarmakta bir nevi cezadır. Çocuğa davranışını onaylamadığınızı kaşlarınız çatarak, sesinizi yükselterek hissettirebilirsiniz.

Konuşun

Çocukla yaşına uygun şekilde konuşun. Çocuğunuzla sakin bir ortamda, onunla göz hizasına gelerek, hatanın ne olduğu, doğru olanın ne olduğu, davranışın tekrarı durumunda ne gibi sonuçlar doğacağı çocuğa anlatılmalıdır.

Hatırlatın

Çocuk hatada ısrar etmeye devam ederse cezalar hatırlatılmalıdır. Cezayı vermeden önce çocuğa ceza hatırlatılırsa, çocuk davranışı yapmadan önce düşünüp vazgeçecektir. Örneğin:  “bunu yapmaya devam edersen, seni parka götürmekten vazgeçeceğim” gibi.

Uygulayın

Yapamayacağınız cezalandırma yöntemini çocuğunuza söylemeyin. Söyledikleriniz ve yaptıklarınız birbirini tutmalıdır.

 1. Sosyal Çevre

nasıl çocuk yetiştirilir 7
nasıl çocuk yetiştirilir 7

Başarıyı etkileyenlerden bir diğeri ise IQ (mantıksal zeka)- EQ (duygusal zeka).Çevrenin başarıda etkili bir faktör olduğu yadsınamaz. Çocuklarımızın IQ gelişimi ilk 2-3 senede şekillenmektedir. Bunun farkında olarak buna yönelik adımlar atılıp, düzenlemeler yapılabilir. Aynı şekilde çocukların uyaran, farkındalık, öz bilinç, öz yönetim ve kontrol seviyelerini artırarak EQ larının da gelişmesine katkıda bulunabilirler.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10