• DOLAR
  5,2981
  % -0,79
 • EURO
  6,0353
  % -0,90
 • ALTIN
  212,0689
  % 0,54
 • BIST
  93.699,49
  % 0,94
Ay’ da Kolonileşme Başlıyor

Ay’ da Kolonileşme Başlıyor

Ay’ da Kolonileşme Başlıyor

Ay’ da Kolonileşme Başlıyor, Dünya üzerinden en soguk yer neresidir diye sorsak aklımıza gelecek ilk yer kutuplar olur. Eğer ki ayda yaşıyor olsaydık kutuplara tatile giderdiniz. Kutuplar Ay’ a göre çok çok sıcaktır. Tabi insanoğlunun yaşamı için gerekli olan  şartları sağlamak Ay’ da kolay olmayacaktır.

[wp_ad_camp_1]

ay-a-yerlesmenin-zorluklari
ay-a-yerlesmenin-zorluklari

İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için Ay’ da bir üs inşa edilmesi gerekiyor. Bu fikir yıllardır insanoğlunun hayalidir. Bu fikir üzerine bir çok film çekilmiştir. Bunu düşünmesi bile insanları heyecanlandırıyor.

Ay’ ın Dünya’ ya uzaklığı 380 bin km’dir. Diğer gezegenlerle olan uzaklığımıza bakıldığınız Ay’ a gidiş gelişler çok daha mantıklı geliyor. En azından Dünya üzerinden inşa için gerekli ekipmanlar, destekler rahat şekilde sağlanabilir. Ay’ daki enerji ihtiyacı için ise bol miltarda bulunan h3 gazı işi çözüyor.

Dünya üzerindeki süper güçlerin hemen hemen hepsi Ay üzerinde bir koloni fikrini benimseyip teoride planlarını yapmışlardır.

Ay’ da gece ,gündüz kavramı Dünyamızdan çok farklıdır. Ay’ da bir gece 350 saat sürüyo -170 derece sıcaklıkta. Bu durum işleri çok daha komplex hale getiriyor.

[wp_ad_camp_1]

Ay’ a Yerleşmenin Zorlukları

Ay üzerindeki verimli noktalar tespit ediliyor. Mantıklı gelen noktalar ise Ay’ ın kuzey ve güneş yarım küresine kurulabilecek üslerdir. Bu noktalarda geceler daha kısa sürüyor ve soğuğa maruz kalma süreside kısalıyor. Tabi sadece bu noktaya bakılarak üs kurulacak yerler tespit edilemiyor.

ay-a-yerlesmek
ay-a-yerlesmek

Enerji kaynakları bakımından incelendiğinde; Güneş’ e  Ay’dan bakıldığında hep ufuk noktasında olacağından üssün enerjisi için inşa edilecek güneş panellerinin konumu dik olmak zorundadır. Bu dik yerleştirme işi olayları karmaşıklaştırıyor. Ay’ ın ekvator bölümünde paneller normal şekilde yerlere monte edilebilir.

Ay’ da ki sıcaklıklardan bahsetmiştik. İnşa edilecek üsler Gece ile gündüz arasındaki muazzam sıcaklık farkına dayanabilmelidir. Gece soğuğunda gerilen üssün duvarları gündüz sıcaklığında kendini bırakacaklar ve bu yıllarca sürecektir bu duruma dayanabilecek metaller kullanmak mecburidir.

[wp_ad_camp_1]

En büyük sorunlardan birisi olan gece gündüz sıcaklık farkını atlatabilmek için farklı bir öneride tesisleri Ay’ ın yüzeyine gömmektir. Yüzey altına gömülen üsler sıcaklık farkının yanında Güneşten gelen zararlı ışınlardan da korunacaktır.

Üslerin yere gömülme fikri teoride çok kolay gibi gözükse de pratikte çok zor bir durumdur. Bu tarz bir işlemin yapılabilmesi için ya uzaktan kumanda edilebilen inşaat robotları kullanılacak ya da tesisin Ay’ dan çıkarılan toprakla kapatılacak bir diğer alternatif ise izolasyon malzemeleri ile üstü örtülecek.

Enerji kaynakları olarak nükleer ernejiden başka çare yok gibi görünüyor. Çünkü 14 gün gece olacağı için bu süreçte devamlı enerji ihtiyacı olacak. Bu yüzden güneş enerjisinden yararlanmakta tek başına yeterli olmayacaktır.

Ay’ da koloni kurma fikri yakın zamanda gerçekleşeyecek gibi duruyor. Bir çok engel olmasına karşın bilim adamları bu engelleri aşmak için gece gündüz çalışıyor. Ay’da ki koloni kurmanın önündeki en büyük engel olan enerji kaynağı ve üslerin yalıtım problemi çözüldüğünde koloni kurmak çok daha kolay olacak.

Ay’ da Kolonileşme Başlıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10