• DOLAR
  5,3474
  % 0,36
 • EURO
  6,1074
  % 0,97
 • ALTIN
  213,6176
  % 0,42
 • BIST
  92.827,29
  % -1,22
Atatürkçülük

Atatürkçülük

Atatürkçülük

 Kavram ve ideoloji kargaşasının hat safhada olduğu günümüzde Atatürkçü bir genç olarak bu bilgi kirliliği içinde Atatürkçülüğün daha da yozlaşmasını önlemek için bu yazıyı yazmayı bir görev edindim.

 

Atatürkçülük ideolojisi
Atatürkçülük ideolojisi

Atatürkçülük: “ Ne sağcılıktır ne solculuktur. Atatürkçülük; Atatürk ilke ve devrimlerinin etrafında milli birlik ve beraberliktir. Amacı ise Türkiye Cumhuriyetini tam bağımsızlıntan ödün vermeden bilim rehberliğinde çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır”

 

Atatürkçülüğü en kısa böyle tanımlıyorum. Bu tanımı açmak gerekirse:

 – “Ne sağcılıktır ne solculuktur”: Atatürk ne kendisi ne de bıraktığı düşünce sistemi sadece  belli bir kesim için değil bütün Türk milleti için  hatta bütün mazlum milletler için var olmuştur. Bıraktığı düşünce sistemi gençliğinden bu yana her konuda araştırma, tecrübeleriyle oluşmuştur. Okuduğu kitaplara bakarsak ( bilinen 3997 kitap ) çok yönlü olduğunu görmekteyiz. Aklınıza gelebilecek her türlü konuda karşı tezleriyle birlikte  (  tarih- felsefe-dini-dünya siyasi akımlar-metaryalist vb  konular) okuyan, bunları mantık çercevesinden geçirip her düşünceden, felsefeden, tarihten  ders çıkartan olumlu yanlarını alan eşsiz bir liderdi. Ve bu eşsiz bilgi, tecrübe ve  dehasıyla merkezci, bilimsel metot uygulayan hiçbir ideolojinin kalıbı girmeyen dünyaya örnek bir ideolojiyi oluşturmuştur. Ama ne yazıkki bizler kendi topraklarımızdan kendi liderimizden çıkan dünyaya örnek olacak Atatürkçülüğü milletimizin geneline benimsetemedik tam kavratamadık. Atatürkçülüğü tam kavrayamadığımızdan, kavrayan liderlerimiz olmadığından  Atatürkçülük diğer ideoloji ya da siyasi programların kalıplarına sokulmakta, onlara göre yorumlanmaktadır. Atatürkçülüğün merkezci bilimsel bir ideoloji olduğundan; Atsızcılar,Ülkücüler,Muhafazakarlar, kararsız kesim, Sosyal demokratlar,Sosyalistler ve daha çoğaltabileceğimiz bu geniş siyasi yelpazedeki herkes Atatürk’ü lider kabul etmiş,  düşünce sisteminde de kendilerinde bir parça görmüşler ve Atatürkçülüğü kendi ideolojilerine bağlamaya çalışmışlardır.

Atatürkçülük kavramı

“Milli birlik ve beraberlik”: Atatürk ırk,mezhep ayırt etmeksizin vatan toprağında  tek bir bayrak altında tek bir ulus olmayı sağlamıştır. “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir” sözüylede bunu açıkca dile getirmektedir. Ve böylece gönül köprülerini sağlamaştırmış,milli bir kader sağlamış, milli bir yazgı yazmıştır.

-“BAĞIMSIZLIK”: Atatürkçülüğü tek kelimeyle anlatmak istenirse vereceğimiz cevap bağımsızlıktır. Bir maddenin en küçük yapı taşı ve özelliklerini bulunduran parcacığı kuarklarsa Atatürkçülüğünde bağımsızlıktır. Atatürkçülük emperyalizme doğudan batıdan nereden gelirse gelsin karşı olmaktır.Atatürkçülük  atılacak siyasi,ekonomi,askeri adımlarda ne kadar kar elde edilirse edilsin,  sonucunda bağımsızlığımıza ters düştüğü vakit karşı olmaktır.Bir Atatürkçü vatan tehlikeye düştüğünde çoğu şeyden vazgeçebilir( demokrasi vb) ama bağımsızlıktan asla vazgeçemez çünkü ” Söz konusu vatansa gerisi teferruattır”

 

“çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır”: Burada dikkatinizi cekmek istediğim hedefimizin ne olmasıdır.Çoğu sözde aydın siyasetciler bilerek ya da bilmeyerek çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmayı halka empoze etmektedirler.Halbuki Atatürkçülüğün hedefi çağdaş medeniyetleri geçmektir. Bunu iyi kavramalıyız çünkü  bunu sağlayabilmemiz için kendi kısa ,orta ve uzun süreli milli plan ve projelerimiz olması gerekmektedir. Hiçbir devlet ,hiçbir millet başka devlete,millete kendisini geçmesi için yardım etmez,plan proje üretmez bu tarihte olmamıştır ve olmıyacaktır. Ne yazıkki devletimizi yönetenler uzun yıllardır başkalarının plan ve projelerine göre hareket etmekte ve bu plan projeler sayesinde ilerleyebileceğini düşünme gafletindedirler.

 

“Efendiler! Avrupa’nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vâdisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi istiklâl vardır ki ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?… Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!”

 Mustafa Kemal ATATÜRK

T.B.M.M. 6 Mart 1922

 

Özetlersek Atatürkçülük hiçbir ideolojinin kalıbına girmeyen, dogmaları olmayan her konunun her sorunun tek bir formülü olmadığını bilen,  metotları tamamen bilimsel olan ve onun içinde her çağda örnek olacak bir ideolojidir. Onun için Atatürkçüler olarak her şeyi bildiğini her şeye çözüm bulduğunu iddia eden dogmatik ideolojilerden (Başta Marksizm) Atatürkçülüğü arındırmamız gerekmetedir. Çünkü Atatürkçülüğün ve CHP’nin merkez herkesi kucaklayan  özelliğinden bu günkü kısır dar duruma gelmesinin sebebi kendi ideolojimizi bırakıp başka ideolojilerin peşine takılmamız ve bunu Atatürkçülüğe empoze etmemizdir. Bu  hastalığımızdan kurmalı altı oku eksiksiz benimseli ve Atatürk devrimlerini tamamlamalıyız.

 

Onur Can GÜL

onurcangul@windowslive.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52