• DOLAR
  5,3657
  % 0,70
 • EURO
  6,0892
  % 0,67
 • ALTIN
  212,6562
  % -0,11
 • BIST
  93.674,25
  % -0,31
Apple,AppStore Uygulamalarında Hata Yapmaya Başladı!

Apple,AppStore Uygulamalarında Hata Yapmaya Başladı!

Apple,AppStore Uygulamalarında Hata Yapmaya Başladı!

 

 

apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-1
apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-1

Apple’ıniOS mobil işletim sistemi için hazırladığı ve tam manasıyla teknoloji dünyasında bir devrim yaşattığı uygulama mağazası AppStore, geride bıraktığımız günlerde ilginç bir haber ile gündeme geldi. Daha önce AppStore’da çok da eşi benzeri görülmeyen bu haber sonrasında, Apple’ınAppStore mobil uygulama ve mobil oyun mağazasında hatalar yapmaya başladığı tartışmaları kendini göstermiş oldu.

 

Şimdiler de ise böylesine kritik bir hatanın yapılması sonrasında, AppStore’un yıllardır oluşturduğu güvenin zedelenip zedelenmeyeceği konusunda tartışmalar devam ediyor. İşin aslına bakılacak olursa daha çok Google’ın mobil uygulama ve oyun mağazası Google Play Store’da görülen bu tip hataların AppStore’da da kendini göstermesi, bazı kesim iOS kullanıcıları için büyük en dişe verici bir durum olarak yorumlanmaya başladı.

 

Apple, AppStore’da sahte oyun yayınlanması hatasını yaptı!

 

Öncelikle belirtmek gerekirse bir süre önce yayınlanan ve ciddi anlamda popüler bir hal alan Cuphead oyunu, her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Mobil oyun olarak da birçok kişi tarafından hem Android Google Play Store hem de iOSAppStore içerisinde arama yapan kullanıcılar, iOS tarafından şaşırtıcı bir örnekle karşılaştı.

 

apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-2
apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-2

StudioMDHR ismi ile yayınlanan sahte CUPHEAD iOS oyunu, birçok kişi tarafından dikkat çekmeyi başardı. Ancak ücretli olmasına karşın birçok kişi tarafından gerçek yapımcısının resmi mobil oyunu düşüncesi ile bu oyunu indiren kullanıcıları, şaşırtıcı bir gerçek bekliyordu. Zira hem üretici ismi hem de oyun ismi gerçek olan bu mobil oyun, Apple tarafından AppStore’da yayınlanmasına izin verilen sahte bir oyundu.

apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-3
apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-3

 

Olayın daha iyi anlaşılmasına vesile olan mobil uygulama haberleri birçok kullanıcının daha bu oyundan uzak durmalarına sağladı ve tuzağa düşmesini önlemiş oldu. Bu haber sonrasında teknoloji dünyasında yeni bir tartışma da başlamış oldu. Nasıl oldu da Apple, hem sahte olan bir geliştiricinin kullandığı resmi geliştirici ismini hem de resmi oyun ismini taşıyan bir oyuna AppStore’da yer verdi?

 

Resmi geliştirici Studio MDHR Twitter hesabından atılan bir uyarıdan sonra, bu mobil oyunun AppStore’dan kaldırılması için çalışmalara başlandığı bilgisi aktarıldı. Daha sonrasında da konuyu daha detaylı bir şekilde incelemeye başlayan Apple, böyle bir hatayı yapmış olduğu gerçeği ile yüzleşmeye başlamış oldu.

apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-4
apple-app-store-uygulamalarinda-hata-yapmaya-basladi-4

 

Bu gibi sahte mobil uygulamaların ve sahte oyunların haberleri, daha çok Google Play Store sistemi ile mümkün oluyordu. Zira Google, uygulama ve oyun onayları için otomatik bir sistem kullanıyor ve bazı yöntemlerle bu sistemi aşmak mümkün oluyor. Buna karşın Apple, manuel bir onaylama süreci devam ettiriyor böylece her ne kadar onay süreleri uzasa da kullanıcılar tamamıyla güvenli mobil uygulamalar ile karşılaşıyor.

 

Apple’ın yeni mobil uygulama onay sistemi hatalı olabilir!

 

Ancak Apple, uzun süredir mobil oyun ve mobil uygulama geliştiricileri tarafından gelen onay süreleri şikayetlerinden sonra bu konuda bir yeniliğe gittiğini ve artık daha hızlı bir AppStore uygulama yayınlama sürecinin başladığını belirtti. Anlaşılan o ki Apple, bu süreçte bazı hatalar da yapıyor ve bu örnekteki gibi sahte uygulamalar ile karşılaşılabiliyor.

 

Bu önemli hata sonrasında Apple’ın daha dikkatli olacağı konusunda teknoloji dünyasında düşünceler bulunuyorken, çeşitli mobil uygulama haberlerinde ise bu gibi hataların AppStore tarafında daha fazla görülebileceği de söyleniyor. Bundan sonraki süreçte Apple’ın nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu haline geldi. İlerleyen dönemlerde nasıl bir süreç değişimi olacak bekleyip göreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10
zorbilgi: asdasdas
2018-12-02 23:26:53
GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ NASILDIR – Zorbilgi, Pratik Bilgiler, Yararlı Bilgiler: […] EFT ve HAVALE NASIL YAPILIR? […]
2018-12-02 01:27:52