• DOLAR
  5,3302
  % -0,19
 • EURO
  6,0700
  % -0,33
 • ALTIN
  212,6997
  % 0,22
 • BIST
  93.473,80
  % 0,70
ALIŞKANLIK NASIL KAZANILIR?

ALIŞKANLIK NASIL KAZANILIR?

YENİ BİR ALIŞKANLIK NASIL KAZANILIR?

Alışkanlık nasıl kazanılır? Yeni bir alışkanlık nasıl kazanılır? Kazanmak İstediğim Alışkanlık Nedir? Alışkanlık Kazanmak İçin Ne Yapmalı? Alışkanlık Kazanmak İçin Ne Yapmalı? Beyninize hüküm edin ve yeni alışkanlık kazanın. Yeni bir alışkanlık kazanmak için yapılması gerekenler. Yeni bir alışkanlık kazanmak mümkün mü? Alışkanlık kazanma yolları. Yeni bir alışkanlık kazanmak için yapılması gerekenler. Yeni alışkanlıklar kazanmak için kolay yol nedir.

Alışkanlıklar, alışkanlıklarımız… İnsan hayatı boyunca kendini geliştirmek ister, bunu için önüne çıkan seçenekler arasından seçimler yapar. Kendini geliştirme yolunda eğitimler alır, gezer, okur, izler, gözlemler vs.

alışkanlık
alışkanlık

Hayat seçimlerden ibaretse biz nasıl seçimler yapıyoruz hayatta? Kimimiz bağımlısı olduğumuz şeyden kurtulmak istiyoruz, kimimiz edinmek istediğimiz davranışlar için pazartesileri hedef koyuyoruz kendimize… Salı günü geldiğinde ne oluyor da büyü bozuluyor? Koyduğumuz hedefler, edindiğimiz amaçlar, hayata karşı güçlü duruşumuz bir anda nereye kayboluyor? Efendisi olmayı hedeflerken neden kölesi gibi yaşamaya devam ediyoruz? Her bir soru kafanızda yer almakta ve kafanızı kurcalamakta anlayabiliyorum.

Şimdi sıcacık çayınızı alıp rahatça arkanıza yaslanın bizde tüm bu sorularınızı cevaplayalım, sonunda da istediğiniz yeni alışkanlığı nasıl kolay yoldan kazanabileceğimizi öğrenmiş olalım.

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir ? Merak Ediyor Musunuz?

 

Kazanmak İstediğim Alışkanlık Nedir?

Günlük rutininize eklemek istediğiniz yeni bir şey ekleyebilecek olsanız, bu ne olurdu?

 • düzenli egzersiz,
 • diyet yapmak,
 • sağlıklı- dengeli beslenme,
 • düzenli kitap okumak,
 • para biriktirmek,
 • ev- iş hayatında düzenli tertipli insan olmak,
 • minimalist hayat felsefesi edinmek,
 • alışveriş bağımlılığından arınmak,
 • düzenli uyku alışkanlığı edinmek,
 • zararlı alışkanlıklardan arınmak (sigara-alkol vs.)
 • zamanı doğru kullanmak ve daha nicesi olabilir. Kazanmak istediğimiz davranışı belirleyerek işe başlamalıyız.

Neden Bu Alışkanlığı Kazanmalıyım?

Konunun temeline inersek eğer, içten motivasyonumuzu tamamlamak işimizi kolaylaştıracaktır. Neden? Sorusuyla başlıyoruz. Peki size soruyorum. Neden? Neden kazanmalıyız istediğimiz o davranışı? Ne işimize yarayacak? Örneğin spor yapmak istiyoruz öyle değil mi. peki hiç düşündünüz mü altında yatan nedeni. Sosyal medyada, ekranda gördüğümüz o modeller gibi olmak mı amacımız ya da sağlıklı bir hayat felsefesi edinmek mi? bir işe kalkışmadan önce sadece istediğimiz için değil, nedeninin farkında olalım ki sıkı sıkı tutunalım bu hedefe. Eğer altında gerçek bir neden yoksa ya da o alışkanlığı kazanmak geçici bir hevesse, olumsuz sonuçla karşılaşmamız şaşırtıcı olmaz.

 

Alışkanlık Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Herhangi bir durumu alışkanlık haline getirmek için ilk 6 hafta çok önemlidir. Zor ama başarıya ulaştıracak olan ilk adım düzenli olarak, titizlikle kazanmak istediğiniz alışkanlığı 6 hafta boyunca uygulamak olacaktır.

Motivasyonİrade Gücü

Bir hevesle başladığımız birçok iş olmuştur hepimizin, sonunu getiremediğimizi görmeyiz de sonu hüsran deriz genellikle. Bir şeye başladığınızda, heyecanımız, hevesiniz yüksektir ve isteklerinizin hazzıyla motive olmuş durumda oluruz. Ama motivasyon zamanla doğal olarak kaybolur.

Motivasyon gücünüz bittiğinde irade ortaya çıkar. İrade gücünüzle ulaşmak istediğiniz hedefe canla başla tutunursunuz.  Olmadı mı? Tamam pes etmek yok, hemen koy vermeyin, daha deneyecek yöntemlerimiz var.

Küçük Adımlar- Net Hedefler

Yeni bir alışkanlık kazanırken işinizi kolaylaştıracak bir yol daha. Yapmanız gereken şey hedefinizi belirlemek ve bunu alt basamaklarına ayırmak, parçalardan bütüne ulaşmak. Nasıl mı?

Örneğin; kendinize “diyet yapıp kilo vereceğim” demek yerine; “günde şu kadar yemek yiyeceğim” demelisiniz. Ya da kendinize “düzenli olarak kitap okuma alışkanlığı kazanacağım” demek yerine; “günde şu kadar sayfa kitap okuyacağım” demelisiniz. Yine bir örnek daha, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz diyelim. Böyle genel bir hedef belirlemek yerine “artık abur cubur yemeyeceğim, fast fooddan uzak duracağım, paketli ürün almayacağım” gibi daha net ve daha küçük hedefler belirlemelisiniz. Bu durumu şöyle betimleyebiliriz, emeklemeyi bırakıp yeni yeni yürümeye başlayan bebek gibi, küçük adımlarla istenene doğru yürümek gibi olacaktır. Küçük hedefleri tamamladıkça yenilerine geçerek, en sondaki büyük hedefe daha kolay bir şekilde ulaşmış olursunuz.

 

Ortamı Düzenleyin

Yeni bir alışkanlık edinmek için size yardımcı olacak öğeleri belirlemek işinizi kolaylaştıracaktır. Peki bunlar nelerdir? Örneğin, dengeli beslenmek istiyorsunuz öyle değil mi? Ortam düzenlemesi yapmaya ne dersiniz. Mutfakta, buzdolabında sizi amacınızdan şaşırtacak yiyecek ve içecekler mi var? Hemen tehlikeli yiyecek ve içecekleri ortadan kaldırın. Sağlıklı yiyeceklerinizi elinizin altına, mutfak masanıza ya da görünür yerlere yerleştirin.

Ya da düzenli kitap okuma alışkanlığı mı kazanmak istiyorsunuz? Hemen ortamı düzenleyin. Örneğin: İlginizi çekecek kitaplar satın alın ve bunları gözünüzün önünde bir yerlere koyun. Kazanmak istediğiniz alışkanlığa maruz kalın. Odanızın bir bölümünü kitap okuma köşesi olarak dekore edebilir, böylece o alışkanlığı kazanma işini daha kolay hale getirebilirsiniz.

Pes Etmeyin Güç Sizde

Her birimizin bireysel farklılıklarımız olduğunu biliyoruz. Kimi için 15 günde edinilen davranış, kimimiz için 45 günü bulmaktadır. Sayılara takılmayıp hedefinize canla başla sarılın ve odaklanın. 45 gün  sonunda da hala zorlanıyor olabilirsiniz bu sizi yıldırmasın çünkü her birey özel, eşsiz yaratılmıştır ve birbirinden farklıdır unutmayın. Başkalarıyla kendinizi kıyaslamayın, kendinize zaman verin, şans verin, inanın, güvenin, emek sarf edin. Emin olun ki tüm bunları yapıp, kazanamayacağınız bir şey yoktur. Güç siz de.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59
2018-12-02 23:29:10