• DOLAR
  5,2917
  % -0,51
 • EURO
  6,0476
  % 0,14
 • ALTIN
  216,1375
  % 1,11
 • BIST
  91.526,90
  % -0,36
AİLECEK EVDE OYNANACAK OYUNLAR

AİLECEK EVDE OYNANACAK OYUNLAR

ailecek-evde-oynanacak-oyunlar
ailecek-evde-oynanacak-oyunlar

Evde Ailecek Oynanacak Oyunlar. Evde Ailecek Yapılacak Etkinlikler. Ailecek Oynanan Oyunlar. Ailecek Oyun Oynamak. Ailecek Evde Oynanacak Oyunlar. Evde Oynanan Oyunlar. Çocuk Oyunları. Ailecek Evde Oynanacak Oyunlar. Evde Oyun Hamuru Yapma. Evde Oynanan Oyunlar Nelerdir? Nasıl Oynanır? Çocuğumla Ne Oynamalıyım? Çocuğumla Oynayabileceğim Oyunlar. Kış Oyunları

KIŞIN EVDE OYNANACAK OYUNLAR

Yine bir kış daha geldi çattı. Neredeyse gün boyu evde olan çocuklar bir süre sonra telefona, tablete, bilgisayara bağımlı hale gelip, aile ile etkileşimi keser. Çağın sorunu haline gelen telefon, televizyon, bilgisayar bağımlılığına dur demek anne babaların elinde. Anne babalara düşen görev; çocuklarıyla iletişime, etkileşime geçmek. Peki Çocukla nasıl iletişime, etkileşime geçilir? diye soruyorsanız cevabı çok basit: OYUN. Çocuğunuzla oyun oynayarak iletişime, etkileşime geçmekle kalmayıp onlara yeni şeyler de öğretmiş olursunuz.

Anneler babalar size sesleniyoruz; bu yazı dizininde çocuklarınızla birlikte evde vakit geçirirken, ailecek oynanacak oyunlardan bahsediyoruz.

Zıp Zıp Zıpla

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 2-3 yaş

Kaç Kişi ile Oynanır: 3 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: müzik çalar

Nasıl Oynanır: Oyuncular aynı alana toplanır, sevilen hareketli müzik açılır. Oyuncular müzik eşliğinde zıplar. Müzik durduğunda (durdurulduğunda) yere oturup bağdaş kurulur. Ayakta kalan ya da en geç bağdaş kuran oyuncu oyundan çıkar. Bu oyunda siz ebeveynler çocuğunuzun yaşına ve fiziksel performansına ayak uydurmalısınız. Bu oyunu çocuklarınızın arkadaşlarını toplayıp onlara da oynatabilirsiniz. Zıp zıp zıpla oyunu, evde ailecek oynanabilen oyundur.

 

Sesi Dinle Hangi Hayvan Söyle

cocuklara-oyunlar
cocuklara-oyunlar

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 2-3 yaş

Kaç Kişi ile Oynanır: 3 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: oyuncak hayvanlar, poşet

Nasıl Oynanır: Oyuncak hayvanları bir poşete koyulur. Poşet ilk oyuncuya verilir, diğer oyuncular gözlerini kapatır. Oyuncu poşetin içinden bir oyuncak hayvan seçer ve sesini taklit eder. Örneğin ördek seçtiyse; “vak, vak, vak” der. Gözleri kapalı oyuncular, sesi dinleyerek hangi hayvan olduğunu söyler. Bilen oyuncuyla oyun devam eder. Sesi dinle hangi hayvan söyle oyunu kışın evde ailecek oynanacak oyunlardandır.

 

Yattı Kabak, Kalktı Patlıcan

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş+

Kaç Kişi ile Oynanır: 5 kişi ve üzeri

 Oynamak için Neler Gerekir: materyal gerekmektedir

Nasıl Oynanır: Bu oyun 5 ve üzeri kişiyle oynanırsa daha keyifli olacaktır.     Öncelikle oynanan her bir oyuncuya komik özel isimler konur. Örneğin; kabak, patlıcan, havuç, biber, patates vs. gibi. Oyuncular halka şekline gelip yerde dizüstü otururlar. Oyunu bir oyuncu başlatır. Örneğin, kabak isimli oyuncu oyunu başlatacak. Kabak isimli oyuncu dizüstü otururken, diğer oyuncular dizüstü oturmuş ve başlarını yere dayamış olarak bekler. Kabak isimli oyuncu bir arkadaşının ismini şöyle söyler: “yattı kabak, kalktı patlıcan” der. Patlıcan kafasını kaldırırken kabak yere kapaklanır. Şimdi sıra patlıcandadır. Patlıcan da bir başka arkadaşının ismini aynı şekilde söyler, oyun bu şekilde devam eder. Yattı kabak, kalktı patlıcan oyunu evde ailecek oynayabileceğiniz bir oyundur.

 

Kayıp Olanı Bul

cocuklar-icin-oyunlar
cocuklar-icin-oyunlar

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 5-6 yaş

Kaç Kişi ile Oynanır: 3 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: evde bulunan objeler, örtü

Nasıl Oynanır: Evde bulunan 8 ve üzeri ( yaş grubu arttıkça obje sayısını da artırabilirsiniz) objeyi masaya koyun. Objeler; ufak oyuncaklar, bant, kalem, boya kalemi, çay kaşığı, çay süzgeci vb. olabilir. Herkes yerdeki objelere dikkatlice birkaç saniye bakar.  İlk oyuncu objelerin tümünü kapatacak şekilde örtüyü objelerin üzerine serecek. Diğer oyuncular, karşısına sıralanmış şekilde oturabilir.  İlk oyuncu örtünün altına elini sokar ve bir objeyi tutar. Örtüyle birlikte tuttuğu objeyi saklayarak örtüyü kaldırır. “Hangisi kayıp bul” diye sorar. Oyuncular dikkatlice yerdeki objelere bakıp kayıp olan objeyi bulmaya çalışırlar. Bulan oyuncu ilk oyuncu gibi aynı şekilde devam eder. Objeler tekrar yerine konur. Kayıp olanı bul oyunu ailecek evde oynayabileceğiniz bir oyundur.

Pazara Gittim

 Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 7 yaş +

 Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: materyal gerektirmez

Nasıl Oynanır: oyuncular aynı alanda oturur. İlk oyuncu “pazara gittim havuç aldım” der. Diğer oyuncu buna ekleme yaparak (meyve ya da sebze olabilir) devam eder. Örneğin: “pazara gittim elma, muz aldım.” Diğer oyuncu da bu şekilde oyunu devam ettirir. “pazara gittim elma, muz, salatalık aldım” şeklinde oyun devam eder. Sıralamayı doğru yapamayan, karıştıran, eksik söyleyen oyuncu oyundan çıkar. Diğerleri devam eder. Pazara gittim oyununu ailecek evde oynayabilirsiniz.

Evet- Hayır

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş+

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: materyal gerektirmez

Nasıl Oynanır: Oyuncular aynı alanda toplanır. Biri soru soran diğeri soruları cevaplayan olarak seçilir. Bu oyunda amaç; sorulan soruları cevaplarken “evet” ve “hayır” kelimelerini kullanmamaktır. Örneğin: “okula gidiyor musun?” sorusuna evet derse yanar. “gidiyorum” ya da “gitmiyorum” şeklinde cevaplamalıdır. Soran oyuncu şaşırtmalı sorular sorarsa oyun daha da keyifli hale gelecektir. “Siz 3 kardeşsiniz değil mi?”, “patates kızartmasını seviyorsun değil mi?” gibi şaşırtmacalı sorularla oyuncuya evet ya da hayır dedirtmeye çalışmalıdır. Evet- hayır oyununu evde aile üyeleriyle oynayabilirsiniz.

 

Define Bulmaca

define-bulmaca
define-bulmaca

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 7 yaş +

 Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: not kağıtları, kalem

Nasıl Oynanır: Evin bir yerine(dolap, çekmece, koltuk arkası vb.) define sandığı (abur cubur poşeti, çizgi film cd si vs.) saklanır. Çocuklarınızın bu define sandığına ulaşması için yapışkan not kağıtlarına yönergeler, ipuçları yazılır. Bu kağıtlar evin çeşitli bölgelerine yapıştırılır. Her bir ipucu bir sonraki ipucuna nasıl gidileceğini anlatır ve en sonunda ipuçlarını çözen define sandığına ulaşılır. Define bulmaca oyunu ailecek oynanan oyunlardandır.

 

Hacı Yatmaz

kisin-oynanacak-oyunlar
kisin-oynanacak-oyunlar

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 6 yaş +

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: oklava ya da sırık

Nasıl Oynanır: Çocuklar çember düzeneğinde oturtulur. Her birine takma                isim ya da numaralar verilir. Ortaya bir sırık ya da oklava getirilir ve oyunculardan biri yere dik olacak şekilde elle tutar. Sırığı tutan oyuncu, bir başka oyuncunu takma ismini ya da numarasını söyler ve sırığı bırakır. Adı söylenen oyuncunun sırık düşmeden onu tutması gerekir. Sırığı düşürürse kendisine ceza puanı yazılır. Sonrasında kendisi başka bir isim söyler ve sırığı bırakır. Oyun bu şekilde devam eder. Hacı yatmaz oyununu kışın ailecek çocuklarınızla oynayabilirsiniz.

Sıcak- Soğuk

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 6 yaş +

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

Oynamak için Neler Gerekir: evde bulunan objeler

Nasıl Oynanır: evde bulunan bir nesne( oyuncak, kalem, kumanda vs.) evin bir yerine saklanır. Çocukların ulaşabileceği ve tehlike arz etmeyen bir yeri seçiniz. Sonra çocuğunuzun aramasını isteyiniz. Çocuğunuz ararken saklanan nesneye yaklaştığında “sıcak”, uzaklaştığında “soğuk” diyerek nesneyi bulmasını sağlayınız. Bu oyunu el çırparak komut vererek de oynayabilirsiniz. Saklanan nesneye yaklaşınca el çırpmayı hızlandırıp, uzaklaştıkça yavaşlayabilirsiniz. Nesneyi bulduğunda bu sefer de o saklasın siz bulun. Sıcak –soğuk oyunu evde çocuğunuzla ailecek oynayacağınız bir oyundur.

 

Oyun Hamurumuzu Kendimiz Yapalım

kis-oyunlari
kis-oyunlari

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş +

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri

 Oynamak için Neler Gerekir: 

Derin geniş bir kap

3 su bardağı un

1 su bardağı su

2 çorba kaşığı sıvı yağ

1/4 su bardağı tuz

Gıda boyası (Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sebze ve meyveleri kullanabilirsiniz. Yeşil için ıspanak suyu, kahverengi için kahve, kırmızı için vişne…)

              Nasıl Oynanır: Bütün malzemeleri derin geniş bir kaba koyun. Topaklanmaması için elinizle iyice karıştırın. Ardından yoğurmaya başlayabilirsiniz. Bunu çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.  Hazırladığınız hamurun kurumaması için mutlaka kapalı plastik kaplarda ya da cam kavanozlarda saklayınız. Yaptığınız hamuru oklavayla açıp, kurabiye kalıplarınızla ya da elinizle şekiller verebilirsiniz. Ailecek evde oyun hamuru yaparak çocuğunuzla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-12-07 12:29:06
2018-12-06 20:26:21
2018-12-06 10:43:50
2018-12-04 18:29:59