Jüpiter Ne Kadar Büyüktür

İlginç Bilgiler zorbilgi 53

Jüpiter Ne Kadar Büyüktür

 

Jüpiter Ne Kadar Büyüktür, Gezegenlerin babası olarak bilinen Jüpiter ismini eski Roma mitolojisinden alır. Jüpiter tahmin ettiğimiz kadar büyük değildir tahminimizden çok daha fazla büyüktür. Öyle bir gezegen düşünün ki güneş sistemindeki tüm gezegenleri yan yana koyup birleştirsek Jüpiter kadar büyük olamaz. Dünyamızı Jüpiterle kıyaslayınca  evimiz jüpiterse televizyonumuzun kumandası dünyamızdır. Dünyanın 300 katı civarına denk gelmektedir. Jüpiter deki yerçekim dünyanın 3 katıdır.

jupiterin-buyuklugu

jupiterin-buyuklugu

Jüpiter de mevsim kavramı çok farklıdır. Çok büyük kasırgalar doğa olayları olmaktadır. Jüpiter de yaşanan kasırgalardan bir tanesi dünyamızda yaşansaydı bu yazıyı okuyamazdınız. Büyük elektrik boşalmaları olmaktadır ve dünyamızdaki şimşeklerle aynı özellikte olup çok daha büyükleri yaşanmakta.

Jüpiter katı bir halde değildir tamamen gazdan oluşmaktadır. Jüpiter’ in yarı çapı 35 milyon civarındadır. Gazların içeriği helyum ve hidrojen gazlarıdır. %10 luk kısmı ise zehirli gazlardan oluşmaktadır. Görünüş olarak elipsoid şeklindedir.

Jüpiterin çekirdeği kaya, buz , agır metaller içermektedir. Kayaçlar yüksek basınç altındadır. Bu gezegen halkalı gezegende olarak bilinir. Bunlar hayali halkalar değildir fotoğraflarla kanıtlanmıştır.

Jüpiter’ in toplam  67 tane doğal uydusu olduğunu kanıtlanmıştır. Bu uydulardan 4 tanesi devasa boyutlardadır. Jüpiter’in bir çok uydusu dünyadan büyükdür. Jüpiter’ in çekim kuvveti çok büyük olduğu için dünyaya çarpması muhtemel meteorların yönünü değiştirerek kendine çekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{zorbilgi}

Buraya kendinizden bahseden yazılar giriniz.Buraya kendinizden bahseden yazılar giriniz.Buraya kendinizden bahseden yazılar giriniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir